Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze zprávy amerických Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Po propuknutí nákazy na letním táboře v Georgii CDC uvedla, že děti – včetně asymptomatických případů – mohou hrát významnou roli v komunitním přenosu covidu-19. Toto tvrzení odporuje řadě předchozích studií, které uváděly, že děti jen zřídka šíří koronavirus mezi sebou nebo na jiné osoby.
Na letním táboře YMCA, kterého se účastnilo asi 600 mladých lidí, se nákaza prokázala zhruba u 260 osob. Zatímco zaměstnanci tábora dodržovali bezpečnostní opatření včetně nošení roušek, táborníci je mít nemuseli a podle místních zdravotních činitelů „relativně velké“ skupiny dětí ve věku od šesti do 19 let spaly ve společných chatkách.
Události v Georgii odrážejí zkušenosti z Izraele, kde rychlé a úplné znovuotevření škol přispělo k novému rozšíření koronaviru.
Neméně znepokojivé bylo zjištění, že se s větší pravděpodobností nakazily mladší děti, a také ty, které v táboře strávily delší dobu.
Zatímco se v řadě zemí světa vedou diskuse o tom, zda a kdy znovu otevřít školy, to, co se stalo v Georgii, dokazuje, jak málo je zatím známo o šíření covidu-19 mezi mladšími věkovými skupinami. K tomu přispěla i skutečnost, že mnoho zemí uzavřelo školy hned v počátku pandemie.
Události v Georgii odrážejí zkušenosti z Izraele, kde rychlé a úplné znovuotevření škol přispělo k novému rozšíření koronaviru.
V počátcích pandemie byl Izrael vnímán jako příklad úspěšného boje proti nákaze. V březnu zavedl přísná koronavirová opatření, která ale postupně uvolňoval ve snaze zmírnit ekonomické dopady. Děti se do škol vrátily v květnu. Už na konci května se ale koronavirus začal šířit ve školních třídách a úřady ještě před letními prázdninami uzavřely asi 100 vzdělávacích ústavů a poslaly tisíce žáků a učitelů do karantény.
Opatření tuzemského školství
Tuzemské ministerstvo školství současně připravilo pravidla pro zavedení distanční výuky v regionálním školství v případě krizového stavu, krizových opatření či karantény vyhlášené hygieniky. Novelu školského zákona, která reaguje na uzavření škol kvůli koronavirové epidemii na jaře a kterou v pondělí ministerstvo vložilo do vládní elektronické legislativní knihovny, žádá projednat ve Sněmovně rychle před případnou druhou vlnou šíření nemoci. Návrh by měla v nejbližší době posoudit vláda.
„Protože existuje možnost, že epidemie onemocnění covid-19 se bude šířit znovu a bude nutné přijmout obdobná protiepidemická mimořádná opatření, jaká byla přijata na jaře letošního roku, považujeme za nutné mít ve školském zákoně co nejdříve zakotvená pravidla, kdy, komu a jak je škola povinna poskytovat vzdělávání distančním způsobem,“ uvádí ministerstvo v doprovodném materiálu.
Školství navrhuje, aby v případech, kdy bude v důsledku vyhlášených opatření znemožněna osobní přítomnost většiny dětí, žáků nebo studentů z nejméně jedné třídy, studijní skupiny nebo oddělení ve škole, byla škola povinna poskytovat vzdělávání distančním způsobem.
Kvůli nepředvídatelnosti takových situací novela navrhuje umožnit ministerstvu v případě vyhlášení krizového stavu upravit odlišné termíny a odlišný způsob přijímání na střední školy a odlišné ukončování středního vzdělávání.
Novela podle ministerstva jednoznačně stanovuje povinnost školy zajistit pro vybrané případy distanční výuku, ale i povinnost žáků nebo studentů se tímto způsobem vzdělávat. To nemá platit pro děti v mateřských školách, pro které není předškolní vzdělávání povinné, a žáky základních uměleckých škol. Současně bude stanovena povinnost školy přizpůsobit distanční výuku podmínkám dítěte, žáka nebo studenta, konstatuje úřad.
Uzákonění možnosti vzdělávání žáků na dálku i na základních školách už navrhli poslanci opoziční KDU-ČSL. Vláda ANO a ČSSD pravděpodobně iniciativu odmítne s poukazem na tento vlastní návrh.