ILUSTRACE: Quartz (Eleanor Shakespeare)

Vědecká záhada: U stabilizovaných pacientů přijde sedmý den zlom

Infikovaní se náhle dostanou do život ohrožující fáze

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Pro lékaře je chování koronaviru SARS-CoV-2 záhadou. Zatím se jim nepodařilo zjistit, proč u mnohých pacientů, jejichž stav byl stabilní, nastává sedmý den zlom. Infikovaní se náhle dostanou do život ohrožující fáze.

„Na konce prvního týdne nemoci jsou ve stabilním stavu, najednou se v jejich těle objeví extrémně silná zánětlivá reakce, která se šíří po celém těle,“ řekl deníku The Guardian pneumolog David Darley z nemocnice St. Vincent v Sydney s tím, že nemocným selhávají plíce, klesá krevní tlak, postupně selhávají další orgány, zvláště ledviny, a v těle se začnou tvořit krevní sraženiny.

„U pacientů nakažených novým typem koronaviru existuje velmi specifická sada stádií choroby. Z nějakého, nám zatím neznámého důvodu, ale těmito stádii neprojdou všichni nakažení,“ říká Darley.

Dosud není jasné, zda je to virus, který napadá plíce, cévy, anebo zda je to imunitní systém.

David Darley

Lékaři vypozorovali, že těžkým průběhem choroby covid-19 jsou zvláště ohroženi starší muži, kteří trpí buď cukrovkou, nebo vysokým krevním tlakem, popřípadě kardiovaskulárními chorobami. Ale neexistuje způsob, jak zjistit, u koho se může očekávat vážnější průběh choroby.

Nemocnice St. Vincent v Sydney spouští projekt, v rámci kterého bude kontrolovat pacienty, kteří prodělali nákazu koronavirem. Lékaři tak chtějí zjistit, zda virus po sobě zanechá nějaké trvalé změny na orgánech, v imunitním systému či krvi. „Dosud není jasné, zda je to virus, který napadá plíce, cévy, anebo zda je to imunitní systém, který se vymkne kontrole a následně způsobuje poškození plic a cév,“ řekl Darley a dodal: „Může to být také kombinace obou variant.“

Někteří pacienti prodělali po nakažení koronavirem také zánět mozku. Z dalších zemí dorazily informace o infikovaných, kteří utrpěli cévní mozkovou příhodu. „Není jasné, zda virus infikuje cévní výstelkové buňky v mozku nebo zda je pacientova krev příliš náchylná ke srážení v důsledku zánětu, což zase vede k mrtvici,“ uzavřel Darley.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hodnocení čtenářů1 Hlas
97
97
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.