Friedrich Nietzsche | KOLÁŽ: PPM

Tip: Nietzsche pro začátečníky. Tak pravil Zarathustra. Tenhle průvodce mi hodně pomohl

Konečně si troufám říct, že se trochu chytám v základních Nietzscheho tezích.

Uff… Zarathustra je určitě jednou z nejnáročnějších knih, které jsem kdy četla. Z velké části knihy vůbec nejsem moudrá a s velkou pravděpodobností ani za několik let nebudu. Co mě ale potěšilo: Nietzsche se tak trochu omylem stal takovým měřítkem toho, jak se v životě posouvám v chápání světa a abstrakce.

Umění
Rubrika Umění se snaží zprostředkovat mj. věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Poprvé jsem o něm četla asi v šestnácti letech – vůbec jsem nechápala, co se snaží sdělit, a přišel mi akorát jak šílenec. Protože mě ale lákalo ho pochopit, koupila jsem si už tehdy svého Zarathustru. Celkem logicky jsem ho v tomto věku asi po dvaceti stranách odložila, protože se to vůbec nedalo.

Před třemi lety jsem se k Nietzschemu vrátila. Přečetla jsem Soumrak model čili Kterak se filosofuje kladivem a několik textů o jeho myšlenkách. Poprvé mi začalo něco z toho dávat smysl, ale pořád žádná sláva.

Teď jsem zase zpět. Vrátila jsem se k Zarathustrovi. Abych si to ale usnadnila, tak s tenkou knížečkou jako průvodcem – Nietzsche pro začátečníky. Tak pravil Zarathustra: Úvod do četby (Schmidt, Rüdiger – Spreckelsen, Cord). Hodně mi bodla, bez ní bych se v tom určitě pořád plácala. Konečně si troufám říct, že se trochu chytám v základních Nietzscheho tezích.

Jsem nadšená z toho, že jsem to dala, ale myslím, že to bude chtít ještě jednou – možná tak za dvacet, třicet let. Pořád je to pro mě dost těžké a některé části knihy ve mně nic moc nezanechaly. Jsem ale zvědavá, co tam najdu příště.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Tip: Nietzsche pro začátečníky. Tak pravil Zarathustra. Tenhle průvodce mi hodně pomohl
Hodnocení čtenářů1 Hlas
76
76
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.