SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
FOTO: Sergei Grits/AP

Tisíce demonstrantů. Do centra Minsku dorazila vojenská kolona vězeňských aut

Demonstranti v Bělorusku objímají ozbrojené policisty, někteří odkládají štíty

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a šéfky ústřední volební komise, která dnes vyhlásila Lukašenka vítězem nedělních voleb s více než 80 procenty hlasů. Demonstranti se domáhají přepočítání hlasů. Na místo podle agentury TASS jede dlouhá vojenská kolona s vězeňskými vozy. Agentura uvedla, že mnozí z přítomných policistů na výraz solidarity s demonstranty odložili štíty.

Lukašenko zopakoval, že demonstrace organizují lidé z ciziny. „V prvých řadách jdou lidé s kriminální minulostí, s obyčejnou kriminální minulostí,“ prohlásil Lukašenko během bezpečnostní porady podle státní agentury Belta.

Lukašenkovi odpůrci od nedělního večera i přes policejní násilí protestují proti zfalšování výsledků voleb, které podle nich vyhrála opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Právě policejní brutalita podle nezávislých médií pobouřila osazenstvo velkých podniků v zemi. „Mlátí naše děti, naše vnuky,“ citoval server Tut.by jednoho z dělníků.

Květinové protesty v Bělorusku (Minsk) | FOTO: Natalia Fedosenko/Tass

Do protestu se podle ruských tiskových agentur zapojili stávkující dělníci z Minského traktorového závodu MTZ, jednoho z největších podniků v zemi, které se pokoušel uklidnit premiér Raman Halaučanka. Z podniku nicméně podle agentury Interfax vyšla kolona asi 3000 dělníků s transparentem „Nejsme ovce, nejsme dobytek, ale dělníci MTZ. Není nás 20 lidí, ale 16 000!“ O revoltujících dvou desítkách pracovníků podniku se dříve pohrdavě zmínil Lukašenko.

Policisté podle TASS dělníkům nebránili v cestě na náměstí Nezávislosti, kde je sídlo vlády. Demonstranti před budovou požadují přepočítání hlasů v prezidentských volbách nebo nové volby, dodal TASS.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Některé vojáky, kteří před sídlem vlády vytvořili kordon, podle serveru Tut.by objímají děvčata, která je obdarovala kyticemi. Demonstranti vyzývali těžkooděnce, aby přešli „na stranu lidu“.

Protesty v Minsku | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Úřady ve snaze zklidnit rozsáhlé rozhořčené protesty už ve čtvrtek naznačily zmírňování postupu, když z oficiálních míst zazněly opatrné omluvy v souvislosti s násilím policie a bylo oznámeno postupné propouštění zadržených. Dnes se ministr zahraničí Uladzimir Makej nechal slyšet, že Minsk je připraven vést se zahraničními partnery „konstruktivní a objektivní dialog“ o situaci v zemi.

„Jsem zatím naživu a nejsem v zahraničí,“ prohlásil Lukašenko na expertní poradě o strojírenství. Prezident varoval před dopady stávek v běloruských podnicích, které podle agentury propukají už od pondělka; od neděle lidé protestují proti zfalšování výsledků prezidentských voleb.

Kritické hlasy v Evropě vůči postupu běloruského vedení rostou. Skupina unijních zemí, včetně Česka, před dnešním jednání ministrů zahraničí EU o dění v Bělorusku nabádala k přijetí sankcí vůči představitelům Lukašenkova režimu. Předtím premiéři Babiš a Morawiecki vyzvali, aby se situací v Bělorusku zabýval summit EU. Český premiér, který policejní násilí v této zemi už kritizoval, se rovněž vyslovil pro zopakování voleb, které budou transparentní a s účastí zahraničních pozorovatelů.

Tisíce demonstrantů. Do centra Minsku dorazila vojenská kolona vězeňských aut
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Opravdová planeta opic v thajském Lopburi