SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: Eleanor Shakespeare (zdroj / The Guardian)

To, co se děje, už začíná být silně přes čáru a zavání to novou totalitou

Lékařka Tereza Urzová k dopisu 150 vědců, akademiků a spisovatelů

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů4 Hlasování
96
96

Bojovat proti rasismu je chvályhodné, ale dost bylo upravování historie umění. Přes 150 vědců, akademiků či spisovatelů žádá v dopise, který zveřejnil Harper’s Magazine, otevřenou debatu na téma tzv. kultury rušení. Mezi signatáři je několik známých jmen, například J. K. Rowlingová, Noam Chomsky, Margaret Atwoodová či Garry Kasparov.

„Editory vyhazují za publikaci kontroverzních textů, knihy se stahují z pultů kvůli údajné neautenticitě, novináři se nesmějí věnovat některým tématům, profesory vyšetřují za to, že citují určité autory během vyučování,“ vyjmenovávají autoři v textu.

Mám velkou obavu o to, kam tohle všechno bude směřovat. Dlouho jsem tyhle věci přehlížela, protože mi přišlo, že je správné být spíše na straně těch utlačovaných (kterými různé menšiny bez pochyby jsou).

Taky se v tom člověku špatně vyznává, protože je snaha tento boj opět postavit černobíle – tedy buď jsi ten hodný progresivista, nebo jsi nenávistný nácek. A informace se bohužel filtrují přes osoby, které patří k extrémům obou stran. 

To, co se v posledních týdnech děje, už začíná být silně přes čáru a zavání to novou totalitou. A i totalita, která se tváří, jak bude ke všem hrozně hodná a že vystupuje proti nenávisti, bude ve skutečnosti v konečném důsledku neskutečně krutá.

ILUSTRAČNÍ FOTO: archiv ppmagazínu.com

Součástí komentáře je i video, které Urza uvádí slovy: Z debaty o svobodě projevu s Danem Vávrou vyplynula celá spousta zajímavých postřehů i odlišných pohledů na věc; a na základě toho, co jsem z četných komentářů vyčetl, se domnívám, že je zapotřebí vysvětlit samotnou podstatu svobody projevu, jelikož v daném tématu existuje celá řada různých zmatení. Začínám několika elementárními východisky, na kterých se snad s drtivou většinou posluchačů shodnu; z nich pak pomocí čisté logiky vyvozuji závěry, se kterými už však souhlasí málokdo. Čím to je? Pojďme se o tom pobavit; budu velice rád, když mi do komentářů napíšete logickou a věcnou kritiku – nejen mých závěrů, ale především východisek a postupu, neboť samotné závěry jsou jen jejich logickým důsledkem.

Martin Urza, používá pouze jméno Urza (www.urza.cz) – autor knihy Anarchokapitalismus; tvůrce Svobodného přístavu; spoluzakladatel a hlava Institutu Ludwiga von Misese; člen předsednictva Svobody učení. Vystudoval informatiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde se zabýval také matematikou, ekonomií a pedagogikou.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
To, co se děje, už začíná být silně přes čáru a zavání to novou totalitou
Hodnocení čtenářů4 Hlasování
96
96

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Klub svobodných matek aneb Kafe ve Starbucksu