Nyní čtete
Tohle tu nebylo minimálně sto let. Ve slunečném počasí se koronaviru dařit nebude, říká vakcinolog prof. Jiří Beran

Tohle tu nebylo minimálně sto let. Ve slunečném počasí se koronaviru dařit nebude, říká vakcinolog prof. Jiří Beran

  • Očkovací vakcína může být podle pro. Jiřího Berana nejdřív koncem roku. „Je důležité nestresovat se a zachovat veselou mysl,“ říká.

Je koronavirus taková katastrofa, jak to vidíme v médiích? Jak by se dal samotný virus podle profesora Jiřího Berana popsat: je agresivní, velmi nebezpečný? Čím tady bude déle, tím proti němu budeme odolnější? Když člověk onemocní, bude mít navždy či alespoň na nějaký čas protilátky? Jak co nejvíce snížit pravděpodobnost, že se nakazíme?

Profesor Jiří Beran je od dubna 2002 ředitelem a vedoucím lékařem Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Odborné veřejnosti je znám nejvíce jako autor mnoha publikací o chřipce.

„Já bych řekl, že situace je velmi závažná,“ konstatuje nejprve v pořadu XTV. „Určitě si musíme uvědomit, že ten virus se v mnoha místech na této planetě šíří nekontrolovaně, a to z něj dělá velký problém bez ohledu na to, jak je klinicky závažný – jak je závažný individuálně u jednotlivých lidí. Ale jakmile máme nějakou infekční chorobu, která se nekontrolovatelně šíří z kontinentu na kontinent, tak to je velmi závažné, a myslím, že v takovém měřítku to tu nebylo minimálně sto let,“ dodává vakcinolog Jiří Beran.

Také čtěte

„Neřekl bych, že je agresivní. Ten koronavirus jako takový se tady v lidské populaci vyskytoval, vyskytuje a bude se vyskytovat v mnoha variantách. Ale dříve – to bylo, myslím, v roce 2003 a v roce 2011 – se ukázal ve dvou závažnějších variantách, kdy byl schopen vyvolat onemocnění, které se dalo popsat jako syndrom dechové nedostatečnosti. A to bylo velmi závažné, protože pokud je to nový virus, tak samozřejmě léčba proti němu není. A vždy se musí počkat, než si tělo vytvoří nějaký stupeň ochrany,“ uvádí vakcinolog Jiří Beran.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru