Místopředseda strany PRO 2022 a kandidát do Senátu Tomáš Nielsen je právník – právník jak odborně, tak aktivisticky se angažující v ochraně práv v souvislosti s covidovou krizí. Je podle jeho mínění porazitelný šéf Senátu Miloš Vystrčil, proti kterému aktuálně kandiduje? Co slýchává od lidí, když s nimi v rámci kampaně v jihlavském regionu osobně hovoří; jaké jsou jejich hlavní problémy? A v čem tkví podstata jeho sporu s veřejnoprávní Českou televizí?
Začněme posledním tématem:
Nedávno Nielsen zaznamenal vítězství, alespoň pokud jde o dřívější defamaci Zdravého fóra a osobností s ním spojených v pořadu Newsroom ČT24. Rada ČT uznala televizní příspěvek jako chybný.
„To, že Rada ČT potvrdila něco, co je naprosto jasné – tedy, že není možné někoho pomlouvat jen tak, nepovažuji za vítězství. Spíš mě mrzí, že celá tahle situace nechává chladnými vedení a redakci České televize. Ani redaktorky, které v pořadu vystupovaly, ani vedení redakce se nám dodnes neozvalo a neprojevilo ani náznak lítosti,“ upozorňuje Nielsen s tím, že podobné štvavé kampaně mohou vážně zasáhnout do rodinného i profesního života každého z nás.
Zdravé fórum (občanská platforma pro obnovení normálního života zastoupená nejenom právníky, ale především celou řadou lékařů a osobností) bylo v pořadu označeno za dezinformační web či šiřitele nebezpečných výmyslů. Fórum následně kvůli tomu podalo stížnost, kterou se koncem července zabývala Rada ČT.
„Není možné, aby se lidé báli říci svůj názor proto, že je pak celostátní televize bez důkazů a bez možnosti se bránit veřejně pomluví,“ konstatuje na to konto Nielsen. „Demokracie potřebuje objektivní média, ne kazatele jediné správné pravdy. Platíme si Českou televizi proto, aby zprostředkovávala informace a umožnila každému z nás udělat si vlastní názor.“
Platíme si Českou televizi proto, aby zprostředkovávala informace a umožnila každému z nás udělat si vlastní názor.
„Zkusme si každý představit, co se stane, když vás Česká televize označí za lháře a podvodníka. Uvidí to milióny lidí a vám to zničí život. A když se ukáže, že to označení bylo nepravdivé, pomůže vám, že televize po roce zveřejní omluvu? Nebo že vám zaplatí nějakou kompenzaci, mimochodem, z našich koncesionářských poplatků? Jsou škody, které nelze napravit. Novináři mají obrovskou moc. A s tou musí jít ruku v ruce odpovědnost,“ podotýká Nielsen, jenž chce prosadit osobní odpovědnost vedení České televize za porušení pravidel novinářské práce.
Dezinformace? Nástroj cenzury
Je navíc nutné, jak míní, řízení veřejnoprávních médií zbavit závislosti na aktuální politické moci. Dokud nebude Česká televize plnit svou roli „hlídacího psa demokracie“, nemá podle něj smysl si hrát na věci, jako je svoboda slova nebo právo na informace, mimochodem, hodnoty výslovně zaručené i Listinou základních práv a svobod.
„Ptáte-li se na boj s dezinformacemi, pak tady je to jasné. Pojem dezinformace nic neznamená. Potvrdil to i Úřad vlády na můj dotaz, čím přesně je pověřen Michal Klíma, vládní zmocněnec pro boj s dezinformacemi. Je to jen nástroj cenzury. Je naprosto nezbytné tento pojem definitivně opustit. A jsem přesvědčen, že místo toho, abychom diskutovali o tom, jak zabránit lidem říkat to, co si myslí, bychom se měli věnovat tomu, jak ochránit lidi před pomlouvačnými kampaněmi, nálepkováním a kyberšikanou médií,“ doplňuje Nielsen.
Vystrčil porazitelný je
A na otázku ohledně své kandidatury proti současnému předsedovi Senátu v XTV odpovídá: „Od toho jsou volby, aby voliči rozhodli, kdo bude dalším senátorem. Nevidím důvod, proč by kdokoli neměl být porazitelný. Asi nejzajímavější je, že občané, s nimiž hovořím, úplně rezignovali na politiku, na politiky, protože mají dlouhodobou zkušenost, že politici žijí v jakési vlastní bublině a nestarají se o reálné potřeby lidí.“
„To, co vnímám za nejdůležitější roli senátora, je, že byl měl být zástupcem voličů. Někým, kdo řeší jejich problémy na celostátní úrovni,“ vysvětluje Tomáš Nielsen. „Jinak lidé řeší problémy, jako je energetická krize a tak dále, ale to, co je vidět v menších obcích, je zejména nedostupnost zdravotní péče; lékaři do těchto regionů nechtějí, i když mají lákavé podmínky, jak se tam zabydlet. Pak je vidět, že se mladé rodiny stěhují z venkova do měst, protože nemají dostatečnou nabídku práce, zemědělství nefunguje tak, jak by mělo, doprava nefunguje. Těch problémů je celá řada,“ doplňuje.