SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Hlídací pes | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Trable šéfa Ústavu nezávislé žurnalistiky. Namísto deklarované transparentnosti podivné faktury

(red.)
(red.) Redakce
Aktualizace:
Média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.
Naše hodnocení článku
79

Ondřej Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky, a Helena Neumannová, majitelka a jednatelka firmy Tři věže, s. r. o. Manželský pár, který má nejen společné příjmení, ale i místo podnikání. Uvedené eseróčko totiž sídlí na adrese Líšnice 208.

Tuto adresu i zmíněný žurnalistický pseudoústav proslavil moderátor Luboš Xaver Veselý, jak jsme již popsali.

Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky (na něhož je napojen web Hlídací pes), a Helena Neumannová provozují každý svou vlastní činnost.

Neumann se pyšní právě ústavem, který „vznikl v září 2014 jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích“. Neumannova žena Helena pro změnu pořádá společenské a kulturní akce ve vlastní firmě. „Chystáte velkou oslavu? Nebo městskou slavnost? Chcete připravit zajímavou akci pro své zaměstnance či obchodní partnery? Potřebujete odvézt kulisy?“ A tak podobně.

Oba mají – slovy PL – rádi pravdu, poctivou práci a transparentnost.

Klíma

Nyní zamiřme na Městský úřad Prahy 5, kde svého času jako starosta působil Radek Klíma. Lékař, člen TOP 09; s železnou pravidelností se s Klímou spojovaly jeho údajně nemalé dluhy.

A byl právě nechvalně proslulý starosta, který na radnici Prahy 5 přivedl Neumanna. Zřejmě coby odborníka. Neumann seděl v redakční radě časopisu Pětka a radil. S čím? To je těžké zjistit. Aktéři mlčí.

A nyní přichází na řadu klasická „náhoda“. V době, kdy se Klíma ujal Neumanna, se jako zázrakem začalo dařit společnosti Tři věže jeho manželky Heleny Neumannové. Předtím a ani potom se už o žádné hlubší spolupráci s Prahou 5 nedá rozhodně mluvit. A pokud, tak určitě ne v řádech stovek tisíc.

Od 100 tisíc korun výše by se nemohlo jednat „o zakázky malého rozsahu, které lze zadávat přímým oslovením“. Jinými slovy řečeno, na řadu by muselo přijít výběrové řízení.

Společnost Tři věže vznikla dne 25. srpna 2008. Ještě několik let po svém vzniku s Prahou 5 žádné vztahy neměla. A to dokonce ani v letech 2013, 2014, 2015 nebo 2016. Dařit se jí začalo až v roce 2017, kdy byl v čele úřadu Klíma a členem redakční rady se stal Neumann z Hlídacího psa.

Klasická „náhoda“

V tomto období vzájemné spolupráce vzniklo hned několik faktur. Za nákup venkovních prvků pro odpočinek za zhruba 80 tisíc, za pořádání festivalu Vítání jara v Portheimce za 80 tisíc nebo za nákup ploch pro adventní akce. Ty vyšly příspěvkovou organizaci Prahy 5 – řeč je o Kulturním centru – na 147 462 korun bez DPH. Celková vyplacená suma pro firmu Tři věže, ke které se běžným postupem z veřejně dostupných informací nelze jakkoli dostat, činí asi 1,2 milionu korun.  

A potom se po spolupráci slehla zem. Klíma byl odvolán a zčistajasna přestal být zájem také o Tři věže. Společnost Tři věže (web) oslovili PL dvakrát, konkrétně přes jednatelku Neumannovou, která je na webu uvedena jako kontakt pro úřady, partnery, firmy a média. Ani jednou však jakoukoli odpověď neobdrželi.

PL disponují dalšími fakturami, které firma vystavovala a které jí radnice proplácela.

Psal se rok 2016, kdy radnice Prahy 5 zadala (samozřejmě mimo jiné) další veřejné zakázky. Všechny tři jsou z listopadu a prosince toho roku, kdy na úřadě vládnul již zmíněný starosta Klíma.

První se týká například tisku plakátů a hracích karet, je za necelých 58 tisíc a byla zadána přímým oslovením.

U zakázky za 57 851,20 korun, tedy za 70 tisíc včetně DPH, tisková mluvčí Prahy 5 Štěpánka Čechová řekla: „Je nám líto, ale vzhledem k tomu, že plnění zakázky spadá do období roku 2016, nemáme k dispozici více podrobností.“ Jednalo se o propagační materiály na adventní program pro děti z MŠ a ZŠ. Konkrétní rozdělení položek, co přesně se dělalo nebo tisklo, je ovšem nedohledatelné.

Další dvě jsou ještě zajímavější. Týkají se totiž shodné akce a jsou rozděleny do dvou faktur. Obě navíc mají zcela shodnou výši: 99 000 Kč. Proč? To je jednoduché. Od 100 tisíc korun výše by se nemohlo jednat o zakázky malého rozsahu, které lze zadávat přímým oslovením. Jinými slovy, na řadu by muselo přijít výběrové řízení.

Čili na jednu akci byla vybrána jedna konkrétní firma – Tři věže. Bez výběrového řízení. Učinila kroky, za které dostala zaplaceno vždy tak, aby se vešla do sta tisíc korun, tedy obdržela 99 tisíc korun. Ačkoli jde například o práci na jedné akci, faktury byly dvě, jelikož by jejich součet skočil do již popsaného výběrového řízení.

Transparentnost v akci…

Trable šéfa Ústavu nezávislé žurnalistiky. Namísto deklarované transparentnosti podivné faktury
Hodnocení čtenářů24 Hlasů
89
79
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Komunisté mají rudo před očima. Babiš jim vztyčil prostředníček. Na středu plánují rozvod s ANO