Ondřej Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky, a Helena Neumannová, majitelka a jednatelka firmy Tři věže, s. r. o. Manželský pár, který má nejenom společné příjmení, ale i místo podnikání. Uvedené eseróčko totiž sídlí na adrese Líšnice 208. Tuto adresu i zmíněný žurnalistický pseudoústav proslavil moderátor Luboš Xaver Veselý, jak jsme již popsali.
Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky (na něhož je napojen web Hlídací pes), a Helena Neumannová provozují každý svou vlastní činnost. Neumann se pyšní právě ústavem, který „vznikl v září 2014 jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích“. Neumannova žena Helena pro změnu pořádá společenské a kulturní akce ve vlastní firmě. „Chystáte velkou oslavu? Nebo městskou slavnost? Chcete připravit zajímavou akci pro své zaměstnance či obchodní partnery? Potřebujete odvézt kulisy?“ A tak podobně.
Oba mají – slovy PL – rádi pravdu, poctivou práci a transparentnost.
Klíma
Nyní zamiřme na Městský úřad Prahy 5, kde svého času jako starosta působil Radek Klíma. Lékař, člen TOP 09; s železnou pravidelností se s Klímou spojovaly jeho údajně nemalé dluhy.
A byl to právě nechvalně proslulý starosta, který na radnici Prahy 5 přivedl Neumanna. Zřejmě coby odborníka. Neumann seděl v redakční radě časopisu Pětka a radil. S čím? To je těžké zjistit. Aktéři mlčí.
A nyní přichází na řadu klasická „náhoda“. V době, kdy se Klíma ujal Neumanna, se jako zázrakem začalo dařit společnosti Tři věže jeho manželky Heleny Neumannové. Předtím a ani potom se už o žádné hlubší spolupráci s Prahou 5 nedá rozhodně mluvit. A pokud, tak určitě ne v řádech stovek tisíc.
Společnost Tři věže vznikla dne 25. srpna 2008. Ještě několik let po svém vzniku s Prahou 5 žádné vztahy neměla. A to dokonce ani v letech 2013, 2014, 2015 nebo 2016. Dařit se jí začalo až v roce 2017, kdy byl v čele úřadu Klíma a členem redakční rady se stal Neumann z Hlídacího psa.
Klasická „náhoda“
V tomto období vzájemné spolupráce vzniklo hned několik faktur. Za nákup venkovních prvků pro odpočinek za zhruba 80 tisíc, za pořádání festivalu Vítání jara v Portheimce za 80 tisíc nebo za nákup ploch pro adventní akce. Ty vyšly příspěvkovou organizaci Prahy 5 – řeč je o Kulturním centru – na 147 462 korun bez DPH. Celková vyplacená suma pro firmu Tři věže, ke které se běžným postupem z veřejně dostupných informací nelze jakkoli dostat, činí asi 1,2 milionu korun.
A potom se po spolupráci slehla zem. Klíma byl odvolán a zčistajasna přestal být zájem také o Tři věže. Společnost Tři věže (web) oslovili PL dvakrát, konkrétně přes jednatelku Neumannovou, která je na webu uvedena jako kontakt pro úřady, partnery, firmy a média. Ani jednou však jakoukoli odpověď neobdrželi.
PL disponují dalšími fakturami, které firma vystavovala a které jí radnice proplácela.
Psal se rok 2016, kdy radnice Prahy 5 zadala (samozřejmě mimo jiné) další veřejné zakázky. Všechny tři jsou z listopadu a prosince toho roku, kdy na úřadě vládnul již zmíněný starosta Klíma.
První se týká například tisku plakátů a hracích karet, je za necelých 58 tisíc a byla zadána přímým oslovením.
U zakázky za 57 851,20 korun, tedy za 70 tisíc včetně DPH, tisková mluvčí Prahy 5 Štěpánka Čechová řekla: „Je nám líto, ale vzhledem k tomu, že plnění zakázky spadá do období roku 2016, nemáme k dispozici více podrobností.“ Jednalo se o propagační materiály na adventní program pro děti z MŠ a ZŠ. Konkrétní rozdělení položek, co přesně se dělalo nebo tisklo, je ovšem nedohledatelné.
Další dvě jsou ještě zajímavější. Týkají se totiž shodné akce a jsou rozděleny do dvou faktur. Obě navíc mají zcela shodnou výši: 99 000 Kč. Proč? To je jednoduché. Od 100 tisíc korun výše by se nemohlo jednat o zakázky malého rozsahu, které lze zadávat přímým oslovením. Jinými slovy, na řadu by muselo přijít výběrové řízení.
Čili na jednu akci byla vybrána jedna konkrétní firma – Tři věže. Bez výběrového řízení. Učinila kroky, za které dostala zaplaceno vždy tak, aby se vešla do sta tisíc korun, tedy obdržela 99 tisíc korun. Ačkoli jde například o práci na jedné akci, faktury byly dvě, jelikož by jejich součet skočil do již popsaného výběrového řízení.
Transparentnost v akci…