Monika Čírtková napsala hezký příspěvek o tom, jak lichý je argument, že dodávkami zbraní na Ukrajinu eskalujeme válku. Nechci eskalovat debatu, ale tenhle argument bych chtěl rozebrat.
Jak Ukrajinci, tak Rusové si berou civilní objekty za živé štíty. Obranné, a i útočné bomby dopadají na stejné území. Když se na válku podívám, nikoliv z pohledu politiků (Kalousek si včera se Soukupem bohorovně notovali, jak nejlepšími ministry vlády jsou Černochová a Lipavský, protože nedodávat zbraně znamená nechat zabrat Ruskem „ta“ území), ale z pohledu lidí, kteří ve válce o někoho přišli, nebudu rozlišovat mezi útočnou a obranou raketou, která mi ho zabila.
Ve válce jsou lidé jen třísky, sice politováníhodné, ale pořád jen palivo války? Prostě, když jde o velké věci, je lidský život sekundární?
Asi většina řekne, že nechápu, že za to může Putin. Řeknu to jinak. V roce 1968 byla řada vojenských činitelů československé armády připravena začít bojovat proti invazi spřátelených vojsk. Asi by nám Západ také posílal zbraně, pomáhal s diverzními akcemi, vyhazoval mosty, železnice, letiště…telefonní ústředny i tu naši milovanou, tehdy Československou, televizi.
Měli jsme jít do války i v roce 1938? Pokaždé, když si na nás někdo pomyslel, znovu nechat umírat „nevinné oběti“, znova a znova nechat rozstřílet zemi? Já vím, Velká Británie to udělala.
Co vlastně války přinesly v kontinentální Evropě. První světová, druhá světová… Třicetiletá válka v německých zemích způsobila úbytek obyvatelstva v průměru o třicet procent, u mužů to bylo až o padesát procent. Na území dnešního Braniborska klesl počet lidí o polovinu a v dnešním Pomořansku a na dalších místech až o dvě třetiny. Jedním z nejvíce poškozených měst byl Magdeburg, ve kterém během války poklesl počet obyvatel z 25 000 na 2 464. V oblastech na východ od Labe bylo opuštěno nebo pobořeno 87 procent domů. I přesto, že byly České země po většinu války uchráněny před největšími válečnými útrapami, poklesl zde počet obyvatel o jednu třetinu a po válce bylo pustých 20 procent usedlostí v Čechách a 22 procent na Moravě.
Umírání lidí je selhání politiků obou stran, kteří válkou nejsou schopni zastavit. Oni jsou také ti, kteří ji vyvolali, protože nebyli schopni problém vyřešit bez ní. Střílí se sice na Ukrajině, ale svými dopady už nyní lze říct, že třetí světová válka, zatím v nekonvenční podobě, probíhá.
Nevím, kde paní Černochová, Lipavský, Soukup a Kalousek berou svou jistotu, že jsou chytřejší než Cicero, který řekl „Nespravedlivý mír je pořád ještě lepší než spravedlivá válka.“ Vím jen, že Cicero bude v učebnicích pořád, po nich ale časem neštěkne pes.