ILUSTRACE: Ben Wiseman

Tři kouzla aneb Pár slov k Ústavnímu soudu

Ani na upraveném, ani klasickém D’Hondtovi není vůbec nic, co by mohlo odporovat Ústavě

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Posláním Ústavního soudu je, lapidárně řečeno, posuzovat, zda je nějaká norma v souladu s Ústavou, zda daná norma Ústavě neodporuje. 

A pozor, teď přijde kouzlo – Hlava druhá, článek 18 Ústavy hovoří zcela jasně o tom, že do poslanecké sněmovny volíme podle zásady poměrného zastoupení!

Pozor, přijde druhé kouzlo! Druhé kouzlo spočívá v tom, že z tohoto pohledu je pak úplně jedno, jestli mandáty přepočítáváme podle klasického D’Hondta nebo podle upraveného, a je to jedno proto, že v obou případech se pořád jedná o poměrný systém!

Ano! Tento poměrný systém je disproporční ve prospěch velkých stran, to je pravda. Ale ani tahle disproporce nic nemění na holém a jasném faktu, že i tak jde stále o poměrný systém. 

Takže ani na upraveném, ani klasickém D’Hondtovi není vůbec nic, co by mohlo odporovat Ústavě.

No, a na závěr třetí kouzlo – pokud tedy ÚS vyhlásil, že přepočet na mandáty je protiústavní, pak to znamená, že Ústavní soud nedělá strážce Ústavy, ale že dělá politiku. A člověk nemusí být zrovna expert na Ústavu, aby věděl, že taková role Ústavnímu soudu opravdu nepřísluší….

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Tři kouzla aneb Pár slov k Ústavnímu soudu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
96
96
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.