KOLÁŽ: PPM

Tři kouzla aneb Pár slov k Ústavnímu soudu

Ani na upraveném, ani klasickém D’Hondtovi není vůbec nic, co by mohlo odporovat Ústavě.

Posláním Ústavního soudu je, lapidárně řečeno, posuzovat, zda je nějaká norma v souladu s Ústavou, zda daná norma Ústavě neodporuje. 

Politika
Analytická rubrika Politika. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálně.

A pozor, teď přijde kouzlo – Hlava druhá, článek 18 Ústavy hovoří zcela jasně o tom, že do poslanecké sněmovny volíme podle zásady poměrného zastoupení!

Pozor, přijde druhé kouzlo! Druhé kouzlo spočívá v tom, že z tohoto pohledu je pak úplně jedno, jestli mandáty přepočítáváme podle klasického D’Hondta nebo podle upraveného, a je to jedno proto, že v obou případech se pořád jedná o poměrný systém!

Ano! Tento poměrný systém je disproporční ve prospěch velkých stran, to je pravda. Ale ani tahle disproporce nic nemění na holém a jasném faktu, že i tak jde stále o poměrný systém. 

Takže ani na upraveném, ani klasickém D’Hondtovi není vůbec nic, co by mohlo odporovat Ústavě.

No, a na závěr třetí kouzlo – pokud tedy ÚS vyhlásil, že přepočet na mandáty je protiústavní, pak to znamená, že Ústavní soud nedělá strážce Ústavy, ale že dělá politiku. A člověk nemusí být zrovna expert na Ústavu, aby věděl, že taková role Ústavnímu soudu opravdu nepřísluší….

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Tři kouzla aneb Pár slov k Ústavnímu soudu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
96
96

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.