SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: Ben Wiseman

Tři kouzla aneb Pár slov k Ústavnímu soudu

Ani na upraveném, ani klasickém D’Hondtovi není vůbec nic, co by mohlo odporovat Ústavě

Aktualizace:
Karolina Stonjeková
Další články komentátorky Karoliny Stonjekové

Posláním Ústavního soudu je, lapidárně řečeno, posuzovat, zda je nějaká norma v souladu s Ústavou, zda daná norma Ústavě neodporuje. 

A pozor, teď přijde kouzlo – Hlava druhá, článek 18 Ústavy hovoří zcela jasně o tom, že do poslanecké sněmovny volíme podle zásady poměrného zastoupení!

Pozor, přijde druhé kouzlo! Druhé kouzlo spočívá v tom, že z tohoto pohledu je pak úplně jedno, jestli mandáty přepočítáváme podle klasického D’Hondta nebo podle upraveného, a je to jedno proto, že v obou případech se pořád jedná o poměrný systém!

Ano! Tento poměrný systém je disproporční ve prospěch velkých stran, to je pravda. Ale ani tahle disproporce nic nemění na holém a jasném faktu, že i tak jde stále o poměrný systém. 

Takže ani na upraveném, ani klasickém D’Hondtovi není vůbec nic, co by mohlo odporovat Ústavě.

No, a na závěr třetí kouzlo – pokud tedy ÚS vyhlásil, že přepočet na mandáty je protiústavní, pak to znamená, že Ústavní soud nedělá strážce Ústavy, ale že dělá politiku. A člověk nemusí být zrovna expert na Ústavu, aby věděl, že taková role Ústavnímu soudu opravdu nepřísluší….

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Tři kouzla aneb Pár slov k Ústavnímu soudu
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
100
100

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Tvoje vakcína chrání mne?