Tři šéfové pražské kriminálky v hledáčku GIBS: kvůli nehodě, neoprávněnému zásahu a vzorkům DNA

PRAHA – Na vysoce postavené policisty služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) na Praze 1 se kvůli přehmatům zaměřila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Jeden z trojice šéfů způsobil dopravní nehodu, druhý nařídil neoprávněný zásah proti turistům a o třetího se inspektoři zajímají kvůli protiprávnímu odběru vzorků DNA.

Nehodu zapříčinil zástupce šéfa SKPV (jména neuvádíme, pozn. red.). Došlo k ní v hlavním městě v ulici Podolské nábřeží: policista se nepodíval do zpětného zrcátka, otevřel dveře vozu, do kterých narazil cyklista; ten přelétl přes řidítka, následkem čehož byl převezen s vážným zraněním do nemocnice. (Taková událost bývá běžně posouzena jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti.)

Sám šéf je pro změnu šetřen v souvislosti se zákrokem proti skupině turistů z Izraele; když letos na jaře policie pátrala po sedmi cizincích, kteří v Praze na Národní třídě těžce zranili číšníka, na základě tipu provedla razii v hotelu Astoria: vyzbrojení těžkooděnci zadrželi skupinu podezřelých, ale ukázalo se, že se spletli a dopadli turisty z Izraele.

„V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám zbraně u hlav,“ popsal zásah Eli Gershzon, jenž byl mezi zadrženými. O zákroku byl nato informován státní zástupce.

Do třetice inspekce vyšetřuje protiprávní pokyn podrobit se testům DNA vydaný nadřízeným směrem k podřízeným kriminalistům; v případě jejich odmítavého postoje hrozily policistům tvrdé postihy. Vyšetřování se podle dokumentace, kterou má redakce ppinfo k dispozici, týká druhého zástupce šéfa SKPV.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Czech CS English EN