Nyní čtete
Trojský koník české justice, který využil „mistrně“ příležitosti

Trojský koník české justice, který využil „mistrně“ příležitosti

Nesmírně pilným kritikem soudobé vlády a opozičním politikem, který prosazuje ponechání stávajícího stavu v soustavě státních zastupitelství, je předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na demonstraci spolku Milión chvilek varoval před ohrožením justice.

Připomeňme, že před pár dny odvětil na otázku moderátora, jakou stopu Pospíšil zanechá v politice, prezident Miloš Zeman slovy, že žádnou. Ale zrovna v tomto případě se hlava státu, jak se pokusíme níže doložit, dopustila nepřesnosti.

„Je krajně nešťastné, že novou ministryní spravedlnosti se stane právě Marie Benešová, která je zároveň poradkyní Miloše Zemana. Justiční systém v naší zemi se tak dostává do kompletního područí proruského prezidenta a jemu zavázaného stíhaného premiéra,“ nechal se nedlouho před Zemanovým výrokem slyšet naopak Pospíšil.

Na nedávné konferenci, již pořádala Unie státních zástupců, zazněla v kontextu Pospíšilovy teze otázka, zdali se za 1) justiční systém dostává skutečně do nějakého područí, anebo zda se za 2) z hlediska trestního řízení již v nějakém područí nachází, a pokud ano, je-li zájem o zachování tohoto stavu. 

Zmiňme celkem nezvratitelná fakta: Pospíšil zastával funkci ministra spravedlnosti dvakrát, poprvé od září 2006 do května 2009 a podruhé od července 2010 do června 2012. Všechna tři nejvýznamnější  místa v hierarchii tuzemského státního zastupitelství jsou tak spojena s jeho osobou, zároveň nejvýznamnější představitelé těchto úřadů projevují, byť mírněji nežli Pospíšil, obavy o ohrožení nezávislosti justice, potažmo o svá místa, z nichž na nezávislost justice dohlížejí.

Všechna tři nejvýznamnější místa v hierarchii tuzemského státního zastupitelství jsou spojena s osobou Jiřího Pospíšila.

Pavel Zeman, pátý co do pořadí, je ve funkci nejvyššího státního zástupce od ledna 2011. Ivo Ištván byl jmenován do funkce vrchního státního zástupce v Olomouci na návrh pozdější političky TOP 09 a tehdy 3. ministryně spravedlnosti Vlasty Parkanové. Funkci vykonával od října 1997 do listopadu 2007. Tehdy jej nejdříve Pospíšil odvolal způsobem, kdy mu nedal za pravdu soud, tak jej později znovu na návrh Zemana jmenoval od ledna 2011. 

V březnu 2011 byl podán návrh na odvolání vrchního žalobce v Praze Vlastimila Rampuly. I s přihlédnutím k jeho obraně v soudním řízení nejmenoval jeho nástupce Pospíšil. Lenka Bradáčová nastoupila v červenci 2012. Šéf rezortu spravedlnosti Pospíšil ji jmenovat před svým odvoláním jednoduše jenom nestihl, a tak byl vyvolán jistý mediální tlak a Bradáčová nakonec jmenována byla.

Také čtěte

Skutečně je ale justice ohrožena, pakliže by kupříkladu po těch letech Zemana vystřídal někdo jiný, anebo snad v tuzemském právu neexistuje osoba, jež by se byla s to zhostit funkce nejvyššího žalobce? Pokud ne, tak jsme na tom bídně.

Ale vše je možná trochu jinak: v diskuzích na konferenci například zaznělo, že údajné ohrožení nezávislosti, proti kterému se prý musí bojovat, kdy prý musíme být ostražití, je tak možná více než ohrožením justice ohrožením faktického či teoretického vlivu jedné politické strany na tuto justici.

Tím, že Pospíšil dokázal umě využít současných protestů, stal se svým způsobem jakýmsi „trojským koníkem“ české justice – koníkem nynějších (dlouholetých) představitelů spravedlnosti. Jako kdyby se z jakéhosi zákulisí dokázal v ochranné schránce spolku Milión chvilek opětovně propašovat do středu justičního dění a všem, kteří si přáli jisté změny po letech stejnosti v systému (a kupříkladu ne zrovna šťastném vyústění kauzy Nagyová, která vynesla ke kormidlu Andreje Babiše), zavřel ústa.

Z hlediska moci nezachoval se vůbec jako amatér, nýbrž jako profesionál. Po Jiřím Pospíšilovi tudíž zbude nikoli zhola nic, jak prorokoval prezident, nýbrž neměnný stav, jehož stojatost je odvislá od počtu demonstrantů. Respektive závislá na nich. Pospíšil tak prokázal mimořádné schopnosti, kdy předčil mistra podobných šachových tahů, jakým byl doposud v TOP 09 výhradně Miroslav Kalousek. I proto může v této malé straně vzrůstat velké napětí mezi otci zakladateli a jejími již politicky protřelými současnými představiteli.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
2
2) Dobré
1
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru