SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Soutěžní pes se osvěžuje po klání v pavlínovském rybníčku na návsi. FOTO: archiv PressPort Magazínu

U Pavlínova soutěžili handleři se svými ovčáckými psy

Nedělní program je určený třem desítkám méně zkušených psů

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
95
95

Patnáct nejlepších ovčáckých pracovních psů – border kolií, kteří patří chovatelům z ČESKA, soutěžilo během dnešního parného dne v Pavlínově na Žďársku o postup do kvalifikace na ME v ovládání ovcí pomocí psa.

Ovčácký pes nemusí být pro farmáře jen užitečným pomocníkem, jeho výcvik se může stát i koníčkem. Své o tom ví Jakub Jaša z Pavlínova, který se svými psy jezdí i na závody. Nejdřív měli doma jen pět ovcí na vypasení zahrady. Když si ale před pěti lety pořídil první závodní border kolii, začalo se stádo ovcí na rodinné farmě rozrůstat.

„Napřed jsme měli 20 ovcí. Potom jsem zjistil, že 20 ovcí je na závody málo, takže jsem dovezl ještě 50 ovcí z Maďarska. Teď jich mám včetně jehňat nějakých 120 kusů,“ řekl Jaša.

Vše o koronaviru
Statistiky, spolehlivé články
SPECIÁL PRESSPORT MAGAZÍNU

Farmář, který letos oslaví 20. narozeniny, uvedl, že pes je pro něj pořád hlavně pomocníkem. „Ale zase ty ovce mám kvůli tomu, že to je moje hobby,“ řekl k výcviku psů, které teď už má dva. Práce se stádem je podle něj se psem mnohem jednodušší. Když dřív chtěli zavřít pět ovcí, muselo je nahánět několik lidí se zábranami. „Teď dvakrát písknu a mám ovce zavřené,“ dodal.

Na louce u Pavlínova zajišťuje Jaša tento víkend organizaci jednoho z letošních závodů Klubu pracovních ovčáckých psů ČR. Poskytl i své ovce se šroubovitě kroucenými rohy, zároveň se zařadil mezi závodníky.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Dnešní závod ovčáckých psů patřil mezi kvalifikační. Započítává se do série závodů, ze kterých se vyberou ti nejlepší na mistrovství Evropy. Psovodi, jimž se v tomto případě říká handleři, předvedli při práci 15 špičkových psů z celé republiky. Nedělní program je určený třem desítkám méně zkušených psů.

Závodí jen border kolie. Jsou to drobnější, ale pohyblivější psi než obvyklá psí plemena používaná k ostraze stáda. Na každého psa dnes připadlo pět odpočatých ovcí. Nejdřív je musel přihnat z místa vzdáleného víc než 350 metrů. Povely na dálku dostával od svého pána píšťalkou. Rozhodčí hodnotil například to, jak pes provedl ovce brankami nebo jak pracoval při jejich dělení a zahánění do ohrady na pastvině.

U Pavlínova soutěžili handleři se svými ovčáckými psy
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
95
95

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Čech zřejmě přepadl rakouskou banku u hranic