Nákaza | KOLÁŽ A ILUSTRACE: PressPort Magazín (podkladová ilustrace Eiko Ojala)

Únik viru z laboratoře stále ve hře. Tržiště ve Wu-chanu nebylo zřejmě zdrojem nákazy

Skupina, v níž bylo 17 zahraničních a 17 čínských odborníků, se domnívá, že nový typ koronaviru se mohl na člověka rozšířit od netopýrů, případně od luskounů

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Mezinárodní tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ nového typu koronaviru, měl problém dostat se k prvotním datům, řekl v úterý generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Potřebné jsou podle něho další studie, protože dosavadní poznatky nejsou dostatečné.

„Co se WHO týče, zůstávají všechny hypotézy ve hře,“ řekl Tedros. „Původ viru jsme ještě neobjevili,“ připustil. Vědecký tým sice dospěl k závěru, že nejméně pravděpodobnou možností je varianta, že virus unikl z laboratoře, podle WHO ovšem tato záležitost vyžaduje další vyšetřování.

Některé země, včetně Spojených států, Japonska nebo Česka mají ke zprávě WHO podle agentury Reuters výhrady. Agentura DPA připomíná, že mise byla politicky velmi citlivá a Čína dělá vše pro to, aby kvůli pandemii covidu-19, která si na celém světě vyžádala skoro 2,8 miliónu životů, nebyla pranýřovaná.

Skupina, v níž bylo 17 zahraničních a 17 čínských odborníků, se domnívá, že nový typ koronaviru se mohl na člověka rozšířit od netopýrů, případně od luskounů. „Ale žádný z virů, který byl doposud identifikován u těchto savců, není natolik podobný viru Sars-CoV-2, že připadá v úvahu jako jeho přímý předchůdce,“ řekl Peter Ben Embarek, který misi WHO do Číny vedl.

Vědci proto soudí, že virus se na člověka mohl přenést přes mezihostitele, toho se jim ale dosud identifikovat nepodařilo. Mohli by jimi být třeba norci, luskouni, psíci mývalovití nebo kočky domácí.

Zda se virus rozšířil z tržiště v čínském Wu-chanu, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata, není podle expertů jasné. Existují i případy nakažených, kteří s tímto místem neměli nic společného. Výsledky mise tedy ukazují, že „tržiště ve Wu-chanu nebylo původním zdrojem nákazy“.

Peter Ben Embarek, který misi WHO do Číny vedl, řekl, že je „naprosto možné“, že už v říjnu nebo listopadu 2019 se okolo čínského města Wu-chan objevovaly případy onemocnění COVID-19. Potenciálně to mohlo vést k tomu, že infekce se do zahraničí rozšířila rychleji, než bylo doposud zdokumentováno. Mezinárodní mise expertů byla v Číně v lednu a únoru, celkem trvala čtyři týdny.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Únik viru z laboratoře stále ve hře. Tržiště ve Wu-chanu nebylo zřejmě zdrojem nákazy
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
96
96
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.