Nyní čtete
Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině: Dívka z šedé zóny

Reklama

Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině: Dívka z šedé zóny

Nataša Hrisenko (30), spolupracovnice naší redakce, poskytla ppmagazínu.com sérii fotografií z zbrojeného konfliktu na východní Ukrajině. Fotky pořídila buď ona, anebo její přátelé; mnozí jsou po smrti. Snímky nepotřebují komentář; ilustrují, co se na Ukrajině událo a stále děje. Jsou svědectvím, které by nemělo zapadnout.

Na Ukrajině si jako právnička nevydělala ani 10 000 korun. V Čechách uklízí za 20 až 25 tisíc měsíčně. Většinu peněz vozí domů, kde vypomáhá rodičům. Příjmení je na její přání změněno. Je u nás na turistické vízum, jelikož se jí nechtělo platit výpalné mafii, bez které ani dnes pracovní vízum nezískáte, a obává se vyhoštění. To je Nataša Hrisenko.

Když se nedávno vyhrocoval rusko-ukrajinský spor a když se Kyjev a Moskva se vzájemně obviňovaly ze odpovědnosti za incident u břehů anektovaného Krymu v Kerčském průlivu, ukrajinský parlament schválil vyhlášení válečného stavu na 30 dní. Hrisenko se ptá, proč válečný stav nebyl vyhlášený v době, kdy tolik lidí zemřelo. „V roce 2014 v Doněcku a Luhansku…,“ dodává.

Osobně znala a poznala řadu lidí, kteří v Doněcku a Luhansku bojovali. „Zemřeli mi tam moji dva nejlepší kamarádi a další přátelé,“ říká (a za emoce, které během toho prožívá, jako by se styděla). Ten konflikt zná dobře: sama během něho pomáhala jako dobrovolnice.

Chvíle volna

4 roky, 9 měsíců a 29 dnů, tak dlouho již trvá válka na východní Ukrajině. Jedna z fotografií z šedé zóny. | FOTO: ppmagazín.com

„Já tam byla osobně třikrát jako dobrovolnice, pomáhala jsem v šedé zóně jako zdravotnice a rozvážela jsem jídlo – v zóně mezi Ukrajinci a separatisty, kam se všichni obávali vkročit. Tak vznikly i fotografii, které vám dávám k dispozici. Mám jich stovky. Některé jsou moje, jiné mých přátel. Budu ráda, když je zveřejníte. Nějaké jsme posílaly i do zahraničí. Jiné doposud nebyly publikovány. U vás nebyly a nejsou o konfliktu vlastně skoro žádné informace.“

Rusové podle ní chtějí s Ukrajinou válčit proto, že byla po tolik staletí pod jejich nadvládou – v jejich područí. „Jsme země bohatá na nerostné suroviny, na uhlí. Rusové by tyto suroviny chtěli, na nás se dívají jako na podlidi – asi jako nacisté na Židy,“ míní.

⇣ Prohlédněte si unikátní fotogalerii

Válka na východní Ukrajině je název pro probíhající konflikt v ukrajinské části Donbasu mezi Ukrajinskou armádou a dobrovolnickými ozbrojenými silami na jedné straně a proruskými separatisty na druhé straně.
 

⇣ Prohlédněte si unikátní fotogalerii

Podle Hrisenko žijí dnešní Češi, které nemá příliš ráda, v jakési uzavřené bublině. „Nevíte nic. Nic o tom, co se děje. Před Vánocemi, které u vás slavíte dřív než my, mi jedna paní, u které uklízím, povídala, že má depresi, protože neví, co koupit na Vánoce. Ona se rozbrečela. Máte zvláštní starosti. Takové srdceryvné…“

Také čtěte

Fotografie, které ppmagazínu.com poskytla ilustrují, k čemu na Ukrajině došlo a jsou silnější než všechny komentáře. Prohlédnout si je můžete ve fotogalerii.

Apokalypsa: druhá série ojedinělých fotografií z válečného konfliktu na Ukrajině

Druhá série snímků je především z doněckého letiště a jeho okolí. Toto mezinárodní letiště nesoucí název po geniálním Sergeji Prokofjevovi, jenž zesnul v týž den jako Stalin (na videu jeho třetí klavírního koncert proslulý tím, že proti sobě v poslední větě válčí pravá s levou rukou), se na sklonku září 2014 stalo nejžhavějším ohniskem konfliktu na východě Ukrajiny. Ani Kyjev, ani proruští separatisté se komplexu nehodlali vzdát. Pro Ukrajince se z něj stal symbol jejich bojového odhodlání, povstalci ho zase považovali za součást svého hlavního města a předmostí potenciální ukrajinské ofenzivy.

Do dne 21. ledna 2015 bylo po osmi měsících bombardování z obou stran letiště zcela zničeno. Výsledkem bojů bylo obsazení areálu letiště a také trosek budov povstalci.

Prozatímním šéfem neuznávané Doněcké lidové republiky, kterou na východě Ukrajiny vyhlásili separatisté, byl loni v září jmenován Denis Pušilin. Ten předtím zastával funkci předsedy doněckého poslaneckého sněmu.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru