Michal Hrůza | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Unikum: Na kompilačním albu Michala Hrůzy jsou hned dvě písničky z filmového dramatu Narušitel na Netflixu

V klipu ožívá skutečný osud českého letce, který se v touze po svobodě rozhodl pro riskantní útěk ze socialistického Československa na Západ.

Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Jak známo, loni 31. srpna oslavil talentovaný muzikant Michal Hrůza padesátiny. Chystané turné však neumožnila protipandemická opatření. Ovšem nadělil si, a předně svým posluchačům, album největších hitů své dosavadní úspěšné kariéry.

Sestává i ze dvou písní – počítaje v to i titulní song – z filmu Narušitel mladého režiséra Davida Baldy. To lze pokládat za unikátní. Konkrétně jde o píseň Nad světem (Nezapomínej), k níž Balda natočil i klip. Shlédnou ho můžete ve videu.

Druhou písničkou s původním názvem Narušitel je populární Světlo do tmy. Ostatně jde i o název celé Hrůzovy komplikační desky. A ve filmu zazní dokonce dvakrát.

Osud českého letce

Ve shora zmíněném videoklipu ožívá skutečný osud českého letce, který se v touze po svobodě rozhodl pro riskantní útěk ze socialistického Československa na Západ.

Tím bylo drama Narušitel inspirováno.

Tedy životním příběhem armádního pilota Vladislava Baldy, který sloužil i na letištích v Pardubicích a Hradci Králové, a dalších pilotů tehdejší doby. O režii filmového zpracování napínavého příběhu českého leteckého esa a jeho kamarádů, kterým prostupuje láska k létání, se postaral již zmíněný David Balda – jeho vlastní vnuk.

Zpěvák Michal Hrůza a režisér David Balda | FOTO: archiv PressPort Magazínu

V písni Nad světem Hrůza zpracoval právě pocity muže, jenž se na pomyslných křídlech svého letounu vydává za vysněnou svobodou.

„Fascinovalo mě, že základní lidskou potřebu po svobodě cítí i teprve osmnáctiletý scénárista, kameraman a režisér David Balda (dnes 22 let, pozn. red.), který vnímá tuto hodnotu stejně jako já i špičkoví herci, které pro tento film získal. V klipu se snažím ztvárnit postavu pilota RAF, kterého ve filmu hraje legendární Stanislav Zindulka. Zároveň ohromující je skutečnost, že i piloti v normalizačním Československu vnímali svobodu nad světem, proto jsem píseň právě tak pojmenoval,“ popsal Hrůza.

Úspěšný filmový skladatel

Michal Hrůza už v minulosti připravil scénickou hudbu například k velkofilmu Lidice a mezi jeho velké hity patří ústřední písně seriálu Vyprávěj či komedie Pohádky pro Emu. Pro snímek z leteckého prostředí napsal kromě podmanivého singlu i kompletní hudební doprovod.

Drama Narušitel mělo premiéru počátkem roku 2019 a dnes je k vidění například na Netflixu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Unikum: Na kompilačním albu Michala Hrůzy jsou hned dvě písničky z filmového dramatu Narušitel na Netflixu
Hodnocení čtenářů1 Hlas
81
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.