FOTO: archiv PressPort Magazínu

Upozornili jsme na nejasnosti kolem Čapího hnízda, zastrašují nás a divně vyšetřují, žádá expolicistka dohled u výslechu

POLICIE
Analytická rubrika Policie PressPort Magazínu. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

Vzhledem k situaci značící možné protiprávní jednání pracovníků Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vůči příslušníkům Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, spočívající v účelově vedeném vyšetřování medializované kauzy Čapího hnízda, se objevily znaky zastrašování. Žádám přítomnost člena Stálé komise pro kontrolu činnosti GIBS na den 28. ledna 2019 v 11 hod, kdy jsem vyslýchána já. K výslechu jsem byla předvolána dne 22. ledna 2019. Stejně jako níže uvedení jsem upozornila na některé nejasnosti kolem vyšetřování zmíněné kauzy Čapí hnízdo.

Též se domnívám, že postupem pracovníků GIBS dochází k nerovnosti práva mnohdy končícího sebevraždou policisty tak, jak bylo v mnoha případech prokázáno (viz předvánoční kauza v Českých Budějovicích)p. Někteří níže uvedení kriminalisté raději služební poměr opustili, další jsou účelově kriminalizováni či řešeni kázeňsky konstrukcí více než hrůznou. V našem právním státě je toto nepřípustné!

Sděluji, že GIBS vede ve věci cca půl roku jakési prověřování na pokyn krajského ředitele Jana Ptáčka, avšak ve věci nejsou zahájeny úkony v trestním řízení. Veškeré úkony tedy běží dle zákona o GIBS.

Všem vyslýchaným policistům (kpt. Mgr. Bc. Marian Janoušek, kpt. Mgr. Petr Čupa, kpt. Mgr. Martin Procházka, kpt. Bc. Pavel Fiala) odmítl orgán GIBS vydat kopii jejich výslechu z důvodu, že nikdo z nich není v žádném procesním postavení. 

Pokud nikdo není v žádném postavení, jaká je asi skutková podstata trestného činu, podle kterého GIBS své „vyšetřování“ vede? Domnívám se, že (mimo jiného) tímto dochází k mrhání prostředků ze státního rozpočtu.

Já jsem ve věci poslední vyslýchaná a vzhledem k předchozím zkušenostem s praktikami a způsoby pracovníků GIBS žádám přítomnost člena předmětné parlamentní komise proto, že je jediným kontrolním orgánem dle zákona.

Komisi je z četných podání všech výše uvedených policistů dobře známo, že byla ze strany GIBS na hospodářské kriminální službě řešena šikana, útisk a zneužití pravomoci úřední osoby. Nikdy ovšem nebyl vyvinuta taková enormní činnost pracovníků GIBS jako v tomto případě – na podnět služebního funkcionáře (v tomto případě krajského ředitele). Toto jednání GIBS považuji za zmanipulované, na objednávku, z důvodu zastrašení nejen příslušníků tamních oddělení, ale též osob spolupracujících na medializaci kauz, které jsou citlivě vnímány veřejností.

Medializace, respektive zákaz medializace, je jedním z hlavních bodů některých jednání jak na ministerstvu vnitra, tak ze strany policejního prezidia, a to jak vůči Odborové alianci IZS (kde jsem členem Výkonné rady a statutárního orgánu), tak celkově mé osoby.

Někdejší policistka Petra Lhotáková upozornila s kolegy z pražské kriminálky na některé nejasnosti kolem vyšetřování údajného dotačního podvodu pro farmu Čapí hnízdo. Podle svých slov je nyní zastrašována Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Uvádí to ve svém příspěvku, kdy požádala redakci PressPort Magazínu o jeho zveřejnění (článek jsem již odstranili).

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Upozornili jsme na nejasnosti kolem Čapího hnízda, zastrašují nás a divně vyšetřují, žádá expolicistka dohled u výslechu
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
95
95
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.