KOLÁŽ: archiv PressPort magazínu

USA i Lotyšsko podpořily Česko ve vyhoštění osmnácti ruských diplomatů. Rusko vyhostí 20 pracovníků české ambasády

Podle opozice by měla vláda vůči Rusku ještě přitvrdit

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Rozhodnutí české diplomacie vyhostit osmnáct Rusů podpořila americká ambasáda v Praze a lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs. Očekává se, že Rusko zareaguje recipročně.

„USA stojí při svém stálém spojenci, Českou republikou. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území,“ uvedla na Twitteru zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

Slova podpory adresoval českému vedení také lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs: „Lotyšsko vyjadřuje solidaritu s našimi českými spojenci ohledně rozhodnutí vyhostit 18 ruských špehů vydávajících se za diplomaty.“ Rinkévičs vyzdvihl, že při prvním výbuchu muničních skladů ve Vrběticích zahynuli dva lidé: „Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí, je trestuhodná, viníci musejí být potrestáni.“

Britský velvyslanec v Praze Nick Archer v sobotu přislíbil, že se k události později vyjádří i britští představitelé, a připomněl, že Británie drží smutek kvůli úmrtí prince Philipa, vévody z Edinburghu.

„Velká Británie stojí v plném rozsahu za svými českými spojenci, kteří odhalili, jak daleko jsou ruské zpravodajské služby ochotné zajít ve snaze o nebezpečné a zhoubné operace v Evropě. V souvislosti s útoky novičokem v Salisbury to ukazuje, jaký je model chování Moskvy. Mé myšlenky patří rodinám obětí z Vrbětic,“ reagoval později britský ministr zahraničí Dominic Raab.

„Jsme víc než kdy jindy odhodláni přivést ty, kteří jsou zodpovědní za útok v Salisbury, k spravedlnosti a chválíme kroky českých úřadů se stejným cílem. Rusko musí s podobnými činy, které porušují základní mezinárodní normy, přestat,“ doplnil Raab.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že Česko je svrchovaný stát a musí na toto bezprecedentní zjištění reagovat.

Právě s Británií je český případ úzce propojen. Česká policie společně s Národní centrálou proti organizovanému zločinu pátrá po dvojici ruských agentů, kteří vystupovali pod krycími jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Stejná dvojice přitom figuruje v případě otravy bývalého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury v roce 2018.

Ruská odveta

Ruští politici v prvních reakcích označili tvrzení českých vládních politiků za absurdní a očekávají odvetné kroky vůči českým diplomatům. Ruské ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že za vyhoštěním 18 ruských diplomatů z České republiky vidí americký vliv. Později si předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura TASS s tím, že Rusko v odvetě vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, z toho 16 diplomatů.

„Přednesli jsme protest v souvislosti s kroky Česka proti diplomatickému zastoupení v Praze. Vítězslav Pivoňka byl informován, že 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě bude označeno za nežádoucí osoby. Musí zemi opustit do pondělní půlnoci,” uvedlo nato v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák v České televizi řekl, že Rusko bude muset opustit skoro celý politický úsek. Na odjezd navíc dostali jen 24 hodin, ruští diplomaté dostali od Česka 48 hodin. Odletí pravděpodobně v pondělí. Jindrák konstatoval, že v Rusku zůstane asi pět diplomatů.

Opozice: Rusko Dukovany dostavět nesmí

V reakcích na oznámení premiéra zaznívá, že vláda by měla vůči Rusku ještě přitvrdit. Bývalý soc. dem. ministr zahraničí Tomáš Petříček zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích vnímá jako jasný signál pro utnutí debaty o zapojení Rosatomu do dostavby Dukovan. „Závěr z dneška je jasný. Je na čase utnout debaty o zapojení Ruska do dostavby Dukovan. Bezpečnostní rizika musíme brát vážně, a ne čekat, až se něco stane. Stejně tak je třeba jasně odmítnout ruskou hybridní válku kolem očkování,“ uveřejnil.

Podobné mínění má i šéf občanských demokratů Petr Fiala: „Babišova vláda bude muset přehodnotit své postoje a přestat podceňovat bezpečnostní hrozby, ruské firmy se nesmějí podílet na dostavbě Dukovan. Musíme dělat vše pro to, abychom ochránili české občany.“

K dostavbě Dukovan směřuje i reakce předsedy Starostů Víta Rakušana: „Rusko je bezpečnostní hrozbou naší země. Z výbuchu skladu ve Vrběticích jsou podezřelí agenti GRU maskovaní za diplomaty. Vyhoštění i ostrá reakce je na místě. Slova o tom, že nás Rusko považuje za nepřítele, nebyla přehnaná. Ještě je chce někdo nechat stavět jadernou elektrárnu?“

Šéfka TOP 09 Markéta Adamová Pekarová premiéra vybídla k okamžitému svolání summitu Evropské unie: „Andrej Babiš by měl okamžitě žádat svolání summitu EU a jednat o společném postupu, jak to učinila T. May po otravě Sergeje Skripala. Na našem území byli zabiti dva čeští občané a stovky jich musely být evakuovány. To není jen o naší ruské páté koloně, ale i té evropské.“

Kauza rezonuje světovými médii

Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze si všímají významná zahraniční média. Britský zpravodajský server BBC News a britské deníky jako například The Guardian na svých prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Americká agentura AP v obsáhlé zprávě o vypovězení ruských diplomatů z Česka zdůrazňuje, že Spojené státy vyjádřily prostřednictvím své chargé d’affaires v Praze Jennifer Bachusové Česku podporu. Agentura také připomíná, že české oznámení přišlo jen dva dny poté, co Spojené státy vyhostily deset ruských diplomatů a uvalily sankce na desítky jednotlivců a firem. Díky práci Associated Press se zpráva o ruské špionážní aféře v Česku dostala do deníků, jako je Washington Post nebo The New York Times. O víkendovém dění v Praze ale informuje například i server katarské zpravodajské televize Al-Džazíra pro arabsky hovořící diváky, francouzský Le Monde nebo nadnárodní agentura Reuters.

Ruská agentura TASS naopak od soboty zveřejnila sérii reakcí ruských politiků, kteří považují tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu ve Vrběticích za absurdní a hrozí Česku odvetnými kroky.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
USA i Lotyšsko podpořily Česko ve vyhoštění osmnácti ruských diplomatů. Rusko vyhostí 20 pracovníků české ambasády
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
93
93
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.