KOLÁŽ: PPM

Uznání covid-19 za nemoc z povolání: kdo má nárok a proč se nenechat vedením odradit

Iniciativa sester – Neodcházíme, organizujeme se!

Toto není podstatná informace jen pro sestry, ale vlastně pro všechny, kteří pracují s covidem a nakazí se. Až příliš často slýchám z různých míst dohadování o tom, jestli dotyčné(mu) uznají nakažení v práci jako nemoc z povolání. A bohužel samozřejmě i tlaky na to, aby to jako nemoc z povolání neprošlo a nakažený jedinec dostal jen klasickou nemocenskou s 60 procenty platu.

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

Přijde mi to jako nehorázně sprosté odvděčení se těm, kteří v riziku nakažení pracují.

Takže – nenechte se!

Se stejnou zodpovědností, s níž čelíme covidu, bychom měli přistupovat k vlastním potřebám.

PROČ O UZNÁNÍ NEMOCI Z POVOLÁNÍ ŽÁDAT:

Důvody jsou dva: 

  • dostaneme dodatečně proplaceno 40 procent platu/mzdy. Za dobu nemoci jsme dostávali jen 60 procent.
  • budeme lépe krytí do budoucna; nikdo totiž neví, jaké pozdější následky bude covid-19 mít: poznamená se na našem zdraví, zúží nám pracovní možnosti, znemožní nám práci? Když nebude vedený jako nemoc z povolání, nikoho to nebude zajímat.

CO SLÝCHÁME OD VEDENÍ A CO S TÍM: 

„Stejně si to roznášíte mezi sebou“, také „jen na sebe prozradíte, že jste se špatně chránili“, dokonce „sobecky zneužíváte situace“. Odrazování, zastrašování, obviňování. I taková bývá reakce našich nadřízených i lékařů. Jako by to měli platit ze svého! Jako by to ukrojilo z moci jejich funkcí, kdyby se těm, kdo se nakazili, dostalo aspoň nějaké jistoty!

Co s tím? Dát se dohromady zdola, s kolegyněmi a kolegy. Vyjasnit si pospolu především to: 

  • že žádosti podává zaměstnanec (nebo jeho praktický lékař) – ne nadřízení ani lékaři, ani vedení;
  • že o nich rozhoduje středisko nemocí z povolání – ne nadřízení ani lékaři, ani vedení;
  • že prokazovat se bude pouze to, a) že jsme byli pozitivně testováni a zároveň měli příznaky a b) že jsme prokazatelně přišli do úzkého profesního kontaktu s pacientem nebo s jinou osobou (se sestrou, sanitářem, uklízečkou, lékařem, na sále, na sesterně, v jídelně…) s prokázanou pozitivitou na covid-19 v inkubační době nebo v době manifestních projevů nemoci – nebude se zkoumat, od koho přesně jsme se nakazili a jak.
  • To jsou ryze „technické“, formální body. Tak jasně mluví klíčový dokument. 

Kromě toho je důležité nechat promluvit vlastní rozum: Vyplatí se zvednout hlavu a chránit se (teď), s našimi případnými pozdějšími problémy nám nadřízení nepomohou. A jde též o důstojnost.

JAK PODAT ŽÁDOST:

Přesný postup najdete na našem webu: organizujemese.cz/covid-jako-nzp (vyjádření Společnosti pracovního lékařství k covid-19 jako nemoci z povolání najdete tamtéž).

A ještě drobnost k té slavné polní nemocnici v Letňanech:

Mě na tom štve zejména jedna věc. Všichni jsme tak nějak věděli, že je tahle polní nemocnice spíš mediálním tahem a její opravdové využití je v praxi hůře představitelné, dokud by nedošlo na opravdový armagedon.

Teď to ale kvůli těm expertům bude vypadat, že jsme se v nemocnicích všichni kopali do zadku a žádný problém s umístěním pacientů se nekonal, protože přece v polní nemocnici nakonec neležel ani jeden pacient.

Paráda.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Uznání covid-19 za nemoc z povolání: kdo má nárok a proč se nenechat vedením odradit
Hodnocení čtenářů5 Hlasů
78
78
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.