Bělorusko se změnilo po vítězství Lukašenka ve válečnou zónu
Bělorusko po volbách | FOTO: Sergei Grits/AP

Bělorusko se změnilo po vítězství Lukašenka ve válečnou zónu

Tisíce lidí demonstrují, policie tvrdě zasahuje

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Prezidentské volby v Bělorusku přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Podle státního průzkumu mezi voliči získal 79,7 procenta hlasů, informovala státní agentura Belta. Tisíce lidí vyšly na protest do ulic běloruských měst, policie je v Minsku i na řadě dalších míst začala zatýkat, napsala agentura Reuters.

Z takzvaných exit pollů rovněž vyplynulo, že opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská dostala jen 6,8 procenta hlasů. Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů. Cichanouská, 37letá učitelka, se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. 

Prezidentská kandidátka následně uvedla, že zveřejněným odhadům nevěří. „Věřím tomu, co vidí mé oči, a já vidím, že většina je s námi,“ reagovala podle agentury AFP Cichanouská na oznámení, že Lukašenko získal téměř 80 procent hlasů a zajistil si tak již šestý mandát. „Domnívám se, že jsme již vyhráli, překonali jsme totiž svůj strach, svou apatii a lhostejnost,“ dodala. 

V zemi v neděli přestal fungovat internet a v ulicích Minsku byli rozmístěni vojáci a vojenské automobily. „Jak můžete vidět, v ulicích Minsku jsou nyní tisíce vojáků a policistů. Vidíme vodní děla, tanky, obrněná vozidla, vojenské džípy. Neznamená to, že budou v neděli použity. Cílem tohoto kroku je hlavně zastrašit,“ okomentoval na Twitteru dění v metropoli běloruský novinář Franak Vjačorka. Režim se totiž obává protestů kvůli výsledkům voleb. 

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let.

Po skončení hlasování vyšly do ulic mnoha běloruských měst tisíce lidí, kteří dávali najevo nespokojenost s oznámenými výsledky. Tleskali a troubili na klaksony aut na znamení podpory opozice. Příslušníci ozbrojených složek proti nim ihned začali zasahovat. Nejméně deset lidí bylo zatčeno na jednom ze shromáždění v Minsku, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. 

Podle místních médií jsou ale lidé ve velkém zatýkáni i v dalších městech. Objevily se i informace o použití slzného plynu proti protestujícím. Podle některých zpráv na Twitteru nyní běloruská metropole vypadá jako válečná zóna.

Zejména v metropoli Minsku běloruská policie zasahuje proti lidem, kteří v ulicích protestují proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Používá slzný plyn a zábleskové granáty, informují místní novináři na Twitteru. Policejní automobil tam rovněž najel do skupiny protestujících, jeden člověk utrpěl vážné zranění, uvedl server tut.by.

Podle dalších informací běloruská policie používá proti lidem v ulicích Minsku vodní děla. Protestující si začali vytvářet barikády, aby se ochránili před zásahem policistů. 

Exploze ohlušujících granátů popsal i reportér agentury AFP.

Exploze ohlušujících granátů popsal i reportér agentury AFP. Ruská zpravodajská agentura Interfax informovala dokonce o několika sanitkách, které mířily na místo protestů v centru hlavního města. Minská policie nicméně agentuře sdělila, že nemá informace o žádných zraněných protestujících.

Před některými volebními místnostmi v Minsku i na běloruských ambasádách v Moskvě či Kyjevě se během nedělního dne tvořily dlouhé fronty lidí, kteří chtěli hlasovat. „Je neúnosné, že je u moci již tolik let. Měl by pochopit, že už musí odejít,“ citovala agentura Reuters Jurije Kanifatova, který volil v Moskvě a svůj hlas nedal Lukašenkovi. 

Na 200 Bělorusů v neděli odvolilo i v Praze. Hlasování provázel poklidný protest odpůrců prezidenta Lukašenka, kteří naproti ambasádě vyvěsili transparent odsuzující možné falšování výsledků.

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let. Voliči mu vyčítají nedodržování lidských i dalších práv, ekonomické problémy země i jeho zlehčující přístup k pandemii nemoci covid-19. On sám se prezentuje jako jediný garant zajištění stability v zemi. 

Opozice je podle něj napojená na Rusko a další cizí země a jejím cílem je destabilizovat Bělorusko. „Lukašenko dal již předem jasně najevo, že se chce udržet u moci za každou cenu. Otázkou zůstává, jaká ta cena bude,“ myslí si politolog Alexandr Klaskovskij.

Babiš i opozice odsoudili policejní zásah

AKTUALIZACE: Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil policejní zásah proti demonstrantům v Minsku. Na twitteru uvedl, že Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii. Zásah běloruské policie po prezidentských volbách, které podle oficiálních údajů opět vyhrál prezident Alexandr Lukašenko, kritizuje i česká opozice a ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje znepokojení nad průběhem letošních prezidentských voleb v Bělorusku. Považujeme za nepřijatelné, že v souvislosti s předvolební agitací a výkonem shromažďovacího práva byl ještě před hlasováním zadržen vysoký počet osob. Stejně nepřijatelné jsou i zákroky represivních složek proti občanům, protestujícím proti průběhu a výsledkům voleb, uvedla diplomacie v tiskovém prohlášení.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Bělorusko se změnilo po vítězství Lukašenka ve válečnou zónu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
96
96
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.