SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Brazilská armáda dezinfikuje mezinárodní letiště v Sao Paulu. | FOTO: Fepesil/via ZUMA Wire/REX/Shutterstock

V Brazílii a USA narůstá kriticky počet nakažených

Spojené státy vykoupí skoro všechen remdesivir na tři měsíce

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Zatímco americký kontinent zastoupený zejména Spojenými státy a Brazílií se i nadále potýká s narůstajícími počty nových případů nákazy koronavirem, země Evropské unie dál pokračují s uvolňováním restrikcí.

Počet případů koronavirové nákazy se v červnu zdvojnásobil ve 14 státech USA včetně Kalifornie, Floridy a Texasu. Vyplývá to z analýzy agentury Reuters. Na celostátní úrovni přibylo v červnu případů o 46 procent, úmrtí s nemocí covid-19 pak o 21 procent. Spojené státy pandemie zasáhla v globálním měřítku nejhůře, nákaza se od propuknutí nemoci prokázala u více než 2,6 milionu lidí, přes 127 tisíc jich zemřelo.

V Brazílii, která je po USA druhým nejhůře zasaženým státem, za poslední den přibylo bezmála 34 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem a 1280 úmrtí s nemocí covid-19. Největší latinskoamerická země registruje 1 402 041 infekcí a 59 594 úmrtí, uvádí data Univerzity Johnse Hopkinse (UJH).

Trojici států a nejvyššími počty nakažených uzavírá Rusko, kde však dál klesá denní přírůstek potvrzených infekcí. Naopak počet zemřelých s nemocí covid-19 opět výrazně stoupl, a to nad 200. Od začátku epidemie Rusko eviduje 654 479 nakažených, 9536 lidí zemřelo.

Experti aktuální vývoj epidemie v USA spojují především s uvolněním karanténních opatření, zatímco federální vláda poukazuje na vyšší počet prováděných testů oproti jarním měsícům. Argument prezidenta Donalda Trumpa a jeho okolí však podkopává rostoucí obsazenost nemocnic či nárůsty v podílech pozitivních testů. Spekuluje se také o vlivu vlny protestů proti rasismu, agentura AP ale v analýze uvádí, že odborníci na veřejné zdraví zatím nevidí mnoho důkazů o negativním dopadu rozsáhlých manifestací.

Vývoj přiměl mnohé guvernéry k pozastavení procesu rušení restrikcí, v řadě států také přehodnocují doporučení kolem nošení obličejových masek. CNN informovala, že uvolňování karanténního režimu už bylo přerušeno nejméně v 19 státech. Starosta New Yorku Bill de Blasio následně oznámil, že obyvatelé největšího amerického města budou muset na obnovu provozu uvnitř restaurací čekat déle, než se dosud plánovalo.

Epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci v úterý varoval, že pokud bude pokračovat současný trend nárůstu počtu případů, mohly by USA brzy registrovat až 100 000 infikovaných lidí denně.

USA vykoupí skoro všechen remdesivir na tři měsíce

Spojené státy rovněž vykoupí téměř všechny dávky přípravku remdesivir, které by měla americká firma Gilead Sciences vyprodukovat v nadcházejících třech měsících, píše zpravodajský server BBC. Evropská komise mezitím podle agentury Reuters s Gilead Sciences jedná o zajištění léku pro členské státy Evropské unie.

  • Další dva týmy vědců pracující na vývoji vakcín proti nemoci covid-19 včera přišly s pozitivními zprávami ohledně testů svých přípravků na lidech. Farmaceutická firma Pfizer zveřejnila předběžné výsledky svého programu, podle nichž jedna ze zkoušených látek vyvolala u části pacientů kýženou reakci imunitního systému, byť někteří očkovaní zároveň pociťovali vedlejší účinky. O podobných poznatcích pak podle agentury Reuters hovořila na půdě britského parlamentu také členka týmu Oxfordské univerzity.
  • Americký Pfizer se snaží vakcínu proti nemoci z koronaviru vytvořit ve spolupráci s německou firmou BioNTech a badatelé první výsledky svých klinických testů zveřejnili na webu medrxiv.org, přičemž daný článek ještě nebyl přezkoumám dalšími experty.
  • Podobné povzbudivé signály přišly už v úterý od americké biotechnologické společnosti Inovio, čínská vláda zase pro použití mezi vojáky schválila experimentální vakcínu z dílny pracovníků čínské vojenské akademie věd. Podle agentury AFP se už na lidech začalo v různých zemích světa testovat přes 20 očkovacích látek.
  • Odpovědi na otázku, kdy bude lidstvo disponovat účinnou vakcínou na covid-19, jsou však stále mlhavé.

Remdesivir, který v Gilead Sciences vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře a který měl původně sloužit jako lék pro nemocné ebolou, už pro nouzové a omezené použití pro nemocné se závažným průběhem nemoci covid-19 kromě USA schválily například Indie, Japonsko a Jižní Korea. České ministerstvo zdravotnictví povolilo užívat remdesivir pro léčbu pacientů s covidem-19 do konce února 2021.

Americké ministerstvo zdravotnictví včera oznámilo, že pro užívání v amerických nemocnicích zajistilo 500 000 dávek remdesiviru. Podle agentury AP to představuje 100 procent produkce firmy za červenec a 90 procent za srpen a září.

V Brazílii a USA narůstá kriticky počet nakažených
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Zvrácenost? Modelku (8) sledují tisíce lidí aneb Děti jako obchodní artikl