SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

V Českém Brodě se srazily dva vlaky, na místě těžce zranění. Nepřežil strojvůdce

AKTUALIZUJEME. Osm zraněných bylo nezletilých

Aktualizace:

Dva vlaky se v úterý večer srazily v Českém Brodě v části Štolmíř. Podle mluvčí hasičů bylo na místě více zraněných, někteří těžce. Podle záchranářů se srazil osobní vlak s nákladním. Záchranáři vyhlásili traumaplán. Mluvčí drážní inspekce nevyloučil, že na místě jsou mrtví.

Mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda poté potvrdil jednu oběť a celkem 35 zraněných, z toho čtyři těžce. Osm zraněných bylo nezletilých. Nehodu nepřežil strojvůdce osobního vlaku, který po srážce zůstal zaklíněný v kabině. Nejprve byl pohřešován, nakonec hasiči vyprostili mrtvé tělo.

„Ve 21:40 jsme přijali na operačním středisku zprávu o srážce dvou vlaků. Je tam větší počet zraněných a vypadá to na nějaká těžká zranění,“ řekla Novinkám krátce po střetu vlaků mluvčí hasičů Vladimíra Kereková s tím, že na místo vyrazilo sedm hasičských jednotek a také záchranná služba. Hasiči pomáhali s prvním ošetřením zraněných, předávají je zdravotnické záchranné službě.

Mluvčí středočeských hasičů Svoboda v ČT24 nato řekl, že soupravy jsou do sebe hodně zaklíněné. Potvrdil, že na místě jsou zraněných desítky. „Čtyři těžce zraněné osoby byly transportovány do pražských nemocnic,“ uvedla Petra Effenbergerová, mluvčí středočeské záchranky.

Srazila se souprava City Elephant a poštovního vlaku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Na místo byly vyslány veškeré složky Integrovaného záchranného systému. K Českému Brodu vyrazila i pomoc z Prahy včetně leteckých záchranářů.

Za posledních dny jde už o třetí srážku vlaku v Česku. Ministr dopravy Karel Havlíček pro iDNES.cz uvedl, že v tuto chvíli zjišťuje, co přesně se stalo. „Vím o té nehodě teprve chvilku a jsem na cestě na místo,“ řekl.

Když na místo nehody dorazil, naznačil, že za nehodou může stát lidská chyba, protože trať, na které ke kolizi došlo, je nejlépe zabezpečená v ČR. Technika podle něj zřejmě neselhala. „Faktem je to, že se jedná pravděpodobně o nejlépe zabezpečenou trať v České republice, podle prvních indicií nedošlo k žádnému technickému selhání, ale já to nechci předčasně vyhodnocovat,“ řekl Havlíček. Čtyřicetiletého strojvůdce osobního vlaku považuje za zkušeného. Přepracovaný podle něj nebyl, vrátil se z dovolené.

Podle mluvčího českých drah Radka Joklíka osobní vlak jedoucí z Prahy narazil do nákladního vlaku, který stál před vjezdovým návěstidlem v Českém Brodě. Joklík řekl, že osobní vlak City Elefant Českých drah najel na konec nákladního expresu dopravce ČD Cargo. Osobní vlak po nárazu vykolejil.

Proč se vlaky srazily, zatím není jasné. Škodu vyčíslila Drážní inspekce na 45 miliónů korun. Z toho na osobním vlaku, ve kterém zemřel strojvedoucí, škoda dosáhla 40 miliónů. Uvedl to mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Trať nadále není v provozu, havarované soupravy se nyní odklízejí. Podle informací Českých drah na webu je předpoklad obnovení provozu na trati kolem dnešního poledne.

Událost
Srážka vlaků
Místo
Český Brod
Začátek události
22.45
Status události
Dokončeno
(red.)
(red.)
15. 7. 2020
14:14

Správa železnic (SŽ) ve středu v reakci na poslední nehody rozhodla, že od 15. srpna budou na malých regionálních tratích strojvůdci muset předem ohlásit odjezd soupravy ze stanic, výhyben a dalších určených míst.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
13:52

Nejde o systémová pochybení ale selhání jednotlivců, řekl dnes ČTK k nehodám vlaků ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Chce posílit investice do bezpečnosti. Zároveň plánuje řešit i personální otázky, zejména navýšením počtu zaměstnanců na železnici. V posledním týdnu se na tuzemské železnici stalo několik vážných nehod.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
13:15

Po čtrnácti hodinách od nehody na trati obnovili provoz.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
10:39

V současné době je na místě policejní dron, který pomáhá zadokumentovat celou situaci železniční nehody.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
07:43

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka bylo příčinou tragické srážky vlaků nejspíš selhání člověka. Vlak projel návěstidlem na červenou, zjišťuje se proč.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
07:10

Nehoda se stala na jednom z nejvytíženějších železničních úseků v republice. Provoz na trati je zastaven, rychlíky jezdí odklonem přes Lysou nad Labem. Regionální vlaky jsou nahrazeny autobusy. Pražská integrovaná doprava (PID) na twitteru uvedla, že cestující příměstských linek S1, S2, S7 a S22 musí kvůli náročnosti odstraňování následků nehody a odklánění vlaků počítat ráno s omezením.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
00:47

Strojvůdce z osobního vlaku, který v úterý večer havaroval v Českém Brodě, je zaklíněný v kabině, hasiči se k němu zatím nedostali. Hrozí, že se vlak převrátí, hasiči ho museli zajistit řetězy, řekl ČTK na místě mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
00:29

„Čtyři těžce zraněné osoby byly transportovány do pražských nemocnic,“ uvedla Petra Effenbergerová, mluvčí středočeské záchranky. Novinkám řekla, že kromě čtyř těžce zraněných bylo ošetřeno 29 lehce zraněných a u dalších 10 ještě nebyl rozsah zranění specifikován.

„Strojvůdce je pohřešován,“ odpověděl Miloš Němec z hasičského sboru Správy železnic na dotaz, zda si nehoda vyžádala lidské životy. Záchranáři se ho podle něj snaží vyprostit z trosek kabiny.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
00:21

Na místě srážky vlaků zasahují více než dvě desítky policejních hlídek a vrtulník s termovizí. Ten monitoruje situaci ze vzduchu a zjišťuje, zda se v okolí místa neštěstí nepohybují zraněné osoby, které jsou např. v šoku.

(red.)
(red.)
15. 7. 2020
00:20

Záchranáři ošetřili 33 lidí, z toho čtyři byli zraněni těžce.

(red.)
(red.)
14. 7. 2020
23:11
  • 7. července 2020  – U Perninku na Karlovarsku se čelně srazily dva osobní vlaky; 24 lidí se zranilo, dva zemřeli. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců.
  • 10. července 2020 – V Praze-Běchovicích se v podvečer srazil osobní vlak s rychlíkem, nikdo nebyl zraněn. Několik vagonů je vykolejených. V době srážky byla v místě průjezdná jen jedna ze tří kolejí, kvůli jiné nehodě. Pendolino tam odpoledne srazilo člověka, který na místě zemřel.
  • 14. července 2020 – Při srážce dvou vlaků mezi Úvaly a Českým Brodem se zranily desítky lidí, uvedla mluvčí hasičů.
(red.)
(red.)
14. 7. 2020
22:47

Stát nebude pro zabezpečení lokálních železničních tratí používat provizorní řešení, řekl novinářům ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Chce kombinovat povinné hlášení jízdy před odjezdem ze stanice, instalaci návěstidel a postupné zavádění zabezpečovacího zařízení ETCS. V uplynulém týdnu se na českých tratích stalo několik incidentů. Zabezpečení malých tratí kritizovali strojvůdci i výrobci, podle nich lze tyto tratě zabezpečit už existujícími zařízeními. Stát je však nepovolil.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Skvělá výstava o muži, který byl dennodenní součástí jedné generace