SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Koronavirus | ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

V Česku eviduje lékový ústav už 39 úmrtí po očkování proti covidu. Za týden o tři více

K úternímu večeru ústav evidoval také 3091 podezření na nežádoucí účinky vakcín

(red.)
(red.) Redakce
i pro Reflektor
Covid-19
Aktuální statistiky, grafy, poutavé i odborné články k pandemii nemoci COVID-19.

Lékový ústav zaznamenal už 39 případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Informace o nich odeslal k posouzení do evropské databáze nežádoucích účinků. Za poslední týden přibyly tři případy smrti. K úternímu večeru ústav evidoval také 3091 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, to je o 355 více než před týdnem.

Hlášení o úmrtích jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Česku důkladně hodnocená a následně je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), ve kterém má Česká republika své zástupce.

Ústav upozorňuje, že stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat příčinnou souvislost. Kdyby výbor EMA došel k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, může například změnit jeho registraci.

Podle dosavadních zpráv EMA k vakcínám firem Pfizer/BioNTech a Moderna převažují přínosy vakcín nad jejich riziky. Většina úmrtí byla vysvětlena zhoršením už existujících nemocí. V případě vakcíny AstraZeneca EMA uvedla, že jejím vzácným vedlejším účinkem je výskyt krevních sraženin. I přesto podle EMA přínos vakcíny převyšuje možná rizika. Některé země ale očkování touto vakcínou omezily.

Lidé hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, nejčastěji popisují reakce, jakými jsou horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.

K úternímu večeru, ke kterému je i aktuální hlášení nežádoucích účinků, dostalo v Česku obě potřebné dávky vakcíny zhruba 768 tisíc lidí, aspoň jednu dávku očkovací látky mělo asi 1,4 miliónu občanů. V Česku se očkuje třemi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Příští týden měla dorazit vakcína americké firmy Johnson&Johnson, společnost ale tento týden po oznámila, že distribuci do Evropy odloží kvůli vyšetřování podezření na vznik krevních sraženin v USA.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

V Česku eviduje lékový ústav už 39 úmrtí po očkování proti covidu. Za týden o tři více
Hodnocení čtenářů1 Hlas
77
77

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Také (uvnitř) k Odkrývání osmašedesátého. Recenze knihy Revolutions for the Future
Květen 1968 a pražské jaro jako revoluce pro budoucnost