SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Americké námořnictvo nasadilo do boje s šířením nového koronaviru obří plovoucí nemocnice. | FOTO: Reuters

Koronavirus má osm kmenů. A roušky? Nesmysl, tvrdí Světová zdravotnická organizace

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Po světě už cirkuluje nejméně osm kmenů stávajícího kornaviru SARS-CoV-2. Ukazují to genetické analýzy nakažených, uvedl list USA Today.  Doposud byly zmiňovány je dva různé kmeny L a S, přičemž S byl původní a L nový, podle některých tvrzení agresivnější.

Tento koronavirus se však chová celkově značně odlišně od jiných virů a vážnost průběhu nemoci Covid-19 zřejmě nezávisí na množství virionů, jimž byl člověk vystaven.

Počet lidí vyléčených z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem stoupl současně v Česku na 25. Vzrostl ale také počet zemřelých, a to na 23.

Itálie je po aktualizované bilanci druhou zemí po USA, kde počet nakažených překonal hranici 100 000. Španělsko se pak s více než 85 000 nakaženými koronavirem stalo po USA a Itálii třetí nejhůře zasaženou zemí. Francie jako čtvrtý stát překonala hranici 3000 zemřelých na nemoc COVID-19.

Mutuje pomalu

Šíření kmenů je možné vidět v animacích na webu NextStrain. Při jejich tvorbě využili autoři analýzy 1000 vzorků z 36 zemí pěti kontinentů.

„Koronavirus mutuje desetkrát pomaleji než virus chřipky,“ dodal Kristian Andersen z výzkumného ústavu La Jolla. Proto se podle mnohých expertů se v projevech příliš neliší.

„Ono se ukazuje – a je to trochu spekulace –, že v některých případech se ten virus chová jinak než v případech jiných. Je otázkou, jestli jsou to úplně stejné klony, nebo jestli je to nějaká varianta, která je trochu odlišná. Protože konkrétně u českého taxikáře se ten virus choval velmi agresivně. Postihl podobným způsobem i jeho nejbližší příbuzné. Nakazilo se od něj několik lidí,“ popsal profesor Roman Prymula případ pražského taxikáře.

Co je chytrá karanténa

V pondělí 30. března také spustila vláda testování systému chytré karantény na Jižní Moravě. Po Velikonocích ji plánuje spustit na celém území Česka. Podle slov šéfa Ústředního krizového štábu Prymuly jde o model, který má vést k rychlému zvládnutí epidemie a šíření nákazy v rámci populace. Pokud bude test úspěšný, mohla by chytrá karanténa nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.

K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank.

K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Do akce se zapojí také armáda. Vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým.

Pokud nakažený nebude souhlasit s poskytnutím údajů od operátora a banky, bude s ním hygienik vést rozhovor, během kterého se ho rovněž bude snažit zjistit, kde všude se pohyboval a s jakými dalšími lidmi se potkal. Potenciálně nakažení by měli být následně co nejrychleji izolováni a testováni.

Video s Anetou už u Trumpa

Světová zdravotnická organizace (WHO) nevidí zároveň žádný užitek ve všeobecném nošení roušek . „Nic nenaznačuje tomu, že by to něčemu pomohlo,“ konstatoval koordinátor krizové pomoci z WHO Michael Ryan. Jednou z mála zemí, kde platí povinné nošení roušek na veřejnosti, je Česká republika. Ryan také řekl, že při současných opatřeních ve světě se vir častěji přenáší doma mezi členy rodin než venku na ulici.

Podle Ryana roušky představují spíš dodatečná rizika, když je lidé nesprávně snímají. Právě při tom se prý totiž mohou nakazit. Nedoporučuje nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen.

V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Premiér Andrej Babiš (ANO) dokonce o víkendu vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušky na veřejnosti. Video, o kterém jsme informovaly a které vyzývá lidi k nošení roušek, Babiš poslal většině evropských prezidentů a premiérů.

Koronavirus má osm kmenů. A roušky? Nesmysl, tvrdí Světová zdravotnická organizace
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
S nočním klubem Techtle Mechtle v Praze souvisí už 109 nakažených