První český dům postavený pomocí 3D tisku | FOTO: archiv PressPort Magazínu

V Česku vyrostl první dům z 3D tiskárny

Sériová výroba domů z betonu by mohla začít do tří let

Životní styl
Rubrika Životní styl PressPort Magazínu sleduje současné trendy.

Sériová výroba 3D tištěných domů z betonu v Česku by mohla začít do tří až pěti let. Jejich cena by se měla pohybovat od 3,5 do čtyř milionů korun. ČTK to dnes při představení prototypu prvního 3D tištěného domu s názvem Prvok řekl autor projektu Michal Trpák. Dům bude pro veřejnost na Střeleckém ostrově v Praze k dispozici do konce srpna.

„Co se týče rozšíření výroby, my můžeme začít hned. Pokud jde o sériovou výrobu, jakkoliv ten výraz nemám rád, tak očekáváme, že do tří až pěti let tady budou další stavební firmy, které začnou domy tisknout,“ uvedl Trpák.

Náklady na vystavený prototyp se podle něj pohybují v řádu desítek milionů korun. „Proti sériově vyrobenému domu je tady potřeba započítat náklady na výzkum a vývoj. Navíc je vybaven luxusními výrobky od renomovaných firem. Očekáváme, že cena, za kterou by se ten dům mohl v nějaké základní výbavě vyrábět, bude 3,5 až čtyři miliony korun,“ doplnil Trpák.

Prvok má tři místnosti a celkovou rozlohu 43 metrů čtverečních. Jde o koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Stavba pro dvojčlennou rodinu je ukotvená na pontonu.

Tištěný dům je podle Trpáka vhodný do přírody, města nebo na vodu. „Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji,“ uvedl dále Trpák. Podle něj je dům současně navržen tak, aby v jakémkoliv prostředí vydržel minimálně sto let. „Do budoucna budou moci majitelé stavbu na vrcholu životnosti rozdrtit a stejným materiálem ji vytisknout znova,“ podotkl autor projektu.

Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích. Hrubá stavba byla hotová za 48 hodin, další zhruba dva měsíce trvaly práce na vybavení interiéru. Vytisklo ho robotické rameno z dílny Trpákovy iniciativy Scoolpt, jímž protékal speciální materiál přímo na místo určení. Směs betonu pro tisk je obohacena o nano-polypropylenová vlákna, plastifikátory, které podle Trpáka zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí.

Přesun domu o hmotnosti 30 tun a délce přes 13 metrů podle Trpáka trval deset hodin. Nejprve byl rozdělen na tři části a na speciálním návěsu dopraven do přístavu v pražských Holešovicích. Následně se přes tři plavební komory dostal na místo určení. „Na poslední chvíli jsme museli řešit zapůjčení pontonu. Ten vyrobený na míru ze Švédska bohužel zdržel koronavirus,“ dodal Trpák.

3D tištěné domky rostou ve světě jako houby po dešti. Můžeme je nalézt v New Yorku, kde je společnost S-Squared 3D Printers schopna takový dům vytvořit už za 12 hodin. V Mexiku pomocí této technologie zase vyrostla celá obytná čtvrť určená pro sociálně slabé rodiny a patrně největší budovu vytvořenou 3D tiskem mají v Dubaji.

Co se Evropy týká, domky vytvořené 3D tiskem lze nalézt například v Itálii, v Česku bychom je však zatím hledali marně. Tuto skutečnost chce změnit sochař Michal Trpák, který chce v létě za použití speciální robotického ramene vytisknout celoročně obyvatelný dům o rozloze 43 metrů čtverečních.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
V Česku vyrostl první dům z 3D tiskárny
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
96
96
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.