SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím motivů Eleanor Shakespeare)

V Dánsku bude nutný jasný souhlas se sexem. Jinak hrozí lidem vězení

Na rozdíl od Česka zakázalo už sex se zvířaty

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
93

Dánsko chce po vzoru Švédska zpřísnit zákon o znásilnění. Podle vládního návrhu budou muset s pohlavním stykem vyjádřit oba partneři jasný souhlas. Informovaly o tom v úterý agentury DPA a AFP.

Pokud oba partneři nebudou se sexem souhlasit, půjde podle vládního návrhu zákona o znásilnění. Podle dosavadních dánských zákonů lze styk kvalifikovat jako znásilnění, pokud s ním jeden ze zúčastněných výslovně nesouhlasí či se mu brání.

Podle agentury Ritzau bude možné za souhlas považovat slovo, svolení, ale bude ho možné vyjádřit i „nepřímo“, například polibky, dotyky či zvuky.

„Musíme změnit chápání znásilnění ve společnosti a nová definice znásilnění založená na svolení je milníkem v této snaze,“ uvedl dánský ministr spravedlnosti Nick Haekkerup.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Návrh zákona chce vláda sociálnědemokratické premiérky Mette Frederiksenové parlamentu předložit už v říjnu. Schválit by jej poslanci mohli do konce roku.

Bojovnice za práva žen vládní iniciativu přivítaly. „Zákon o souhlasu je velkým historickým vítězstvím rovnosti a práva přijímat vlastní rozhodnutí v oblasti sexu,“ uvedla na twitteru Federace dánských žen.

Ve Švédsku vstoupil podobný zákon v platnost již v roce 2018. Podle agentury AFP od té doby vzrostl počet odsouzení za znásilnění o 75 procent. Zatímco v roce 2017 soudy shledaly obžalované vinnými ze znásilnění ve 190 případech, loni už to bylo v 333 případech.

Stalo se magnetem sexuální turistiky

Před pěti lety dánský parlament pro změnu odhlasoval zákon, který zakazuje sex se zvířaty. Ten byl už tehdy nelegální prakticky v celé Evropě, ale se stalo magnetem pro sexuální turisty vyhledávající tyto praktiky.

Návrh zákona předložil někdejší dánský ministr zemědělství Dan Jörgensen. „Musíme dát jasně najevo, že týrání zvířat je naprosto nepřijatelné,“ prohlásil ministr, který rovněž poukazoval na to, že Dánsku kazí pověst, když povoluje praktiku, která je jinde zakázaná.

Sex se zvířaty je kupříkladu v Británii nelegální již od roku 1290, řada dalších evropských zemí jako Francie, Belgie či Nizozemsko však tuto praktiku zakázaly až v posledních deseti letech. Norsko ji postavilo mimo zákon v roce 2011, Německo v roce 2012 a Švédsko v dubnu 2014. Naproti tomu v Česku, pokud zvířeti neubližujete, s ním sex mít můžete. Nesmíte jej však točit na video a distribuovat.

V Dánsku bude nutný jasný souhlas se sexem. Jinak hrozí lidem vězení
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
93

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Tatínek jako bankomat aneb Zavržený rodič a výživné