ILUSTRACE: Noma Bar (grafická úprava původní ilustrace PressPort Magazín)

V síti: Když na film přispěla pedofilní komunita, tvůrci peníze vzali. Pak ji vyškrtli. Korektní?

Proč chystá Vít Klusák právní kroky, místo aby německým kolegům děkoval?

Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Záměrem dokumentárního filmu V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka prý bylo upozornit na nebezpečí číhající na děti na internetu.

Stal se z toho (nepřekvapivě) virál, takže se začal prodávat merch, což řada lidí kritizovala; osobně to chápu, neodsuzuji snahu si vydělat ani propagovat myšlenku (byť vkusnost počinu je sporná).

Za korektní jednání však nepovažuji, že když na film chtěla přispět Československá pedofilní komunita (ČEPEK), zastupující lidi trpící pedofilií, tvůrci peníze vzali (což je za mě rozhodně v pořádku), na předpremiéře byli ještě v titulcích (samozřejmě), ale na premiéře už je odstranili a dar vrátili, až když byl film hotov (což považuji za kombinaci neférovosti, neserióznosti a zbabělosti).

No, a konecně tu máme německou televizi RTL, která použila ten nápad a natočila si vlastní verzi Das ist Spaß!

Režisér Klusák teď vykřikuje, že mu prý „ukradli nápad“. I když pominu absurditu teze „ukradení nápadu“ (jakože když někdo natočí dokument na nějaké téma, tak už nikdo další asi nesmí nebo co), fakt nechápu, co bylo tedy záměrem tvorby toho filmu?

Kdo chce lidem něco předat, je přece rád, když ostatní dělají totéž (sám to znám s ankapem; raduji se za každého, kdo se mnou nechá inspirovat a něco vytvoří). Proč tedy Klusák chystá právní kroky, místo aby německým kolegům děkoval, že dělají něco, na čem mu údajně záleží?

Co je ČEPEK

Československá pedofilní komunita, zkráceně ČEPEK, je internetová, svépomocná komunita sdružující české a slovenské pedofilně orientované osoby. Tato komunita sdružuje pedofily za účelem jejich osvěty a sebepoznání, aby dopomohla prevenci sexuálního zneužívání dětí. Byla založena roku 2010. Podle sexuologa Petra Weisse není ČEPEK pro společnost nebezpečný. Naopak prý lidem, kteří trpí poruchou sexuální preference, skutečně pomáhá. „S tímto spolkem spolupracují i renomovaní odborníci, kteří reagují na položené dotazy. Vnímám to jako užitečné, aby lidé, kteří jsou nejistí ve své sexuální orientaci získali informace, které jim pomohou vyrovnat se se svou odlišností,“ uvedl s tím, že v současné době spolupracuje spolek na preventivním projektu Parafilik, který spouští Národní ústav duševního zdraví. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
V síti: Když na film přispěla pedofilní komunita, tvůrci peníze vzali. Pak ji vyškrtli. Korektní?
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
94
94
Publicista

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.