Herečky Anežka Pithartová, Tereza Těžká a Sabina Dlouhá (zleva) | FOTO: AEROFILMS

V síti: Muži z dokumentu hrozí až 12 let vězení za sexuální nátlak

Přečtěte si názor sexuoložky Renáty Androvičové

Policie
Rubrika Policie PressPort Magazínu. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

Státní zástupce v pátek obžaloval jednoho z mužů vystupujících v dokumentu V síti. Viní ho ze sexuálního nátlaku, navazování nedovoleného kontaktu s dítětem a šíření pornografie. Muži s přezdívkou Sneeky hrozí až 12 let vězení.

Policie muže stíhala od loňského listopadu. Sexuálního nátlaku a navazování nedovoleného kontaktu s dítětem se měl podle žalobce dopustit takzvaně ve stádiu pokusu. Důvodem je to, že herečky v dokumentu byly plnoleté, sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Aleš Cimbala.

Sneekyho chování by bylo závažné bez ohledu na věk oběti.

Renáta Androvičová | hlavní poradkyně snímku pro oblast sexuologie

„Tato argumentace mi připadá lichá. Zaprvé iluzi dívky na počátku puberty se filmařům a herečkám podařilo vytvořit beze zbytku, proč se tedy tvářit, že reálný věk herečky by měl být polehčující okolností. Koneckonců proaktivní vyšetřování tohoto typu, kdy dospělý předstírá, že je dítě, využívá i policie. Zadruhé, Sneekyho chování by bylo závažné bez ohledu na věk oběti. Vydíral, zastrašoval, nedovoleně zveřejňoval intimní materiály, a dokonce si hrál na pasáka, to vše proti vůli dívky,“ řekla PressPort Magazínu neurovědkyně a sexuoložka Renáta Androvičová, hlavní poradkyně snímku pro oblast sexuologie. Dodává, že si váží všech mužů a žen, kteří když cítí, že by je lákalo takovéto problematické online sexuální chování, ale zároveň cítí zodpovědnost, nechtějí nikomu ublížit a svěří se odborníkovi.

Pomůže program Parafilik

„Třeba naše sexuologická laboratoř v NUDZ spustila za tímto účelem preventivní program Parafilik, který dokáže těmto lidem pomoci,“ podotýká Androvičová.

Dva jiné muže, kteří se v dokumentu objevili, už soudy dříve potrestaly podmínečnými tresty. Jeden z nich dostal za nedovolený kontakt s dítětem tříletou podmínku. Druhý z nich byl odsouzen zatím nepravomocně na 14 měsíců vězení ze zkušební dobou tří let.

Celovečerní dokument V síti (2019) režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové je experimentem, který otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dívčím vzezřením Tereza Těžká, Anežka Pithartová a Sabina Dlouhá se přihlásily na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek on-line.

Setkaly se s věcmi, které zaskočily i filmaře. Oslovili je sexuální predátoři vyhledávající nedospělé dívky a od nevinné konverzace přecházeli k výzvám ke svlékání, masturbování a zasílání choulostivých fotografií. V některých případech je divák svědkem vydírání, kdy dívkám vyhrožují, že fotografie zveřejní na internetu. Jedním z mužů je dokonce člověk pracující s dětmi.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
V síti: Muži z dokumentu hrozí až 12 let vězení za sexuální nátlak
Hodnocení čtenářů9 Hlasů
98
98
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.