Petr Fiala | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Václav Klaus: Fiala nebral vážně ekonomickou realitu. Spoléhal na úsměvy

Pořád si myslel, že rétorika stačí. Že silácká slova, úsměvy a oblíbenost u médií je dostačující faktor

„Nechystáme se zvyšovat daně lidem, přestože tady existuje určitá poptávka. Sleduji mediální debatu, ale my jsme skutečně slíbili, že nebudeme zvyšovat daně, a nechceme je zvyšovat. Považujeme za lepší, když v této těžké situaci lidé sami mají více peněz,“ napsal 11. listopadu 2022 premiér Petr Fiala (ODS). Co se, viděno očima prezidenta Václava Klause, ode té doby změnilo?

Spotřebitelé
Rubrika Spotřebitelé PressPort Magazínu se věnuje ekonomice a praktickým věcem, jež čtenáře pálí.

„Myslím, že tehdy šlo o takovou ideologickou proklamaci,“ míní Václav Klaus. „A teď je přeci jenom pan premiér konfrontován s ekonomickou realitou více, než si tehdy uvědomoval. On s ní byl konfrontován už v té době, kdy vznikl tento výše uvedený citát, ale myslím, že ji nebral vážně, nebral ji v úvahu. Pořád si myslel, že rétorika stačí. Že silácká slova, úsměvy a oblíbenost u médií je dostačující faktor. A teď najednou začíná vidět, že už to tak možná není.“

„Tak proto dělá, co dělá dneska. A já říkám, že je to polovičaté, opožděné a špatné. Ale to je další věc,“ pokračuje Václav Klaus, který včera v ČT připomněl, že „je zhruba dvacet měsíců po volbách, vládě zbývá osmadvacet měsíců“.

Je právě tento okamžik správný na zavedení tzv. konsolidačního balíčku? „Když je potřeba konsolidační balíček, musí se udělat v kterékoli chvíli. Samo o sobě by nemuselo tolik vadit, že uplynulo čtyřicet procent jejich volebního období. Vadí to, že jde o strašně opožděný krok. Balíček měl být vyhlášen loni v květnu. To, že je opožděný na straně jedné a že je balíčkem, který nezačíná platit zítra, na straně druhé – protože teprve bude muset podléhat přípravě, schvalování, projednávání a začne platit v příštím roce –, je trochu směšné,“ podotýká Václav Klaus. 

A co znamená, že Petr Fiala vytváří mlhu, jak podle ČT prezident uvedl? „Samozřejmě vytváří mlhu, ale určitě bych se to neodvážil říct,“ pokračuje Václav Klaus. „Zakrývá skutečnou podstatu věcí vznešenými fiktivně klidnými větičkami a svádí lidi na scestí. Jsme v jistém nemalém problému. Premiér říká za a), že všechny jejich zásahy jsou potřeba – silácká rétorika, za b) nikoho se nedotknou čili bude to nějaké takové placebo. Ale pokud je to placebo, což je dobrý příměr, tak to s ekonomikou samozřejmě nic neudělá. Stejně jako to placebo neudělá nic se zdravotním stavem pacienta. Ano, vytváří se zdání nějaké aktivity, která je kvaziaktivitou.“

Podle Václava Klause jsou naopak potřeba plošné škrty s racionálními kompenzačními mechanismy a zbavení se subvencí – masivního rozsahu dotací a grantů.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Václav Klaus: Fiala nebral vážně ekonomickou realitu. Spoléhal na úsměvy
Hodnocení čtenářů1 Hlas
92
92
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.