SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Václav Klaus: Že jsem nedal tomu redaktorovi ČRo pěstí, je důkaz, že jsem poseroutka

Redakce novin původní článek o údajné půjčce Sovětskému svazu ve středu upravila

XTV Diskusní pořady
Aktualizace:
Sponzorováno
Politika
Rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Hned v úvodu pořadu XTV Pane prezidente (teprve bude zveřejněn, pozn.) vysvětluje někdejší hlava státu Václav Klaus, proč včera ukončil v ČRo rozhovor v polovině vysílání a opustil studio. Odchodem reagoval na otázky kolem údajné půjčky Sovětskému svazu ve výši přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů na přelomu 80. a 90. let, kdy byl ministrem financí federální vlády. Informace o půjčce přinesly Hospodářské noviny. Redakce novin původní článek ve středu upravila.

„Já myslím, že se trochu mýlí ti komentátoři, kteří to označí ‚rozčíleně odešel‘. Ne, já jsem prostě odešel jako výslovné gesto, jako demonstraci něčeho,“ říká Václav Klaus. „Nemyslím, že jsem byl tak strašně rozčílený. Ale není možné se s něčím takovým smiřovat. Prostě ta podvodnost toho, jak tito kvazi novináři se snaží vést rozhovory, je nepřijatelná,“ míní dále.

Nato Klaus podotýká: „Dostal jsem dnes hromadu emailů. Potěšilo mě, že řada lidí reagovala velmi obdobně: ‚Je dobře, že jste dal příklad‘. A že to může být určitá skupina tlaku na tu novinářskou skupinu, která se nás snaží řídit, dirigovat, ovládat.“

„Samozřejmě kvůli tomu jsem to nedělal, ale ta myšlenka, že by to mohlo osmělit někoho dalšího. Hm…“ konstatuje Klaus.

„Já jsem samozřejmě pouze zbaběle odešel, protože to chtělo dát tomu člověku pěstí. A já jsem trochu… Když jsem odcházel z toho ČRo, nebyl jsem rozčilený, ale trochu jsem zpytoval svědomí, že jsem to neudělal, že jsem poseroutka. To, že jsem to neudělal – že jsem mu nedal pěstí, je důkaz toho, že jsem trochu hovňousek. Asi stárnu…“

Článek zveřejněný minulé pondělí Hospodářskými novinami přinesl informace o tom, že peníze půjčené v závěru roku 1989 na základě dohody uzavřené komunistickou vládou Ladislava Adamce se staly součástí mnohamiliardového dluhu, ze kterého Rusko vrátilo Česku pouze část. Deník se odkazoval na dokumenty z Národního archivu, které vypátral ve spolupráci se serverem Aktuálně.cz, týdeníkem Respekt a protikorupční organizací Observation post (dříve Růžový panter).

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Václav Klaus: Že jsem nedal tomu redaktorovi ČRo pěstí, je důkaz, že jsem poseroutka
Hodnocení čtenářů1 Hlas
96
96

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>