KOLÁŽ: PressPort magazín (původní ilustrace Golden Cosmos)

Vakcinolog Jiří Beran: Kdo prodělal covid-19, nemusí se nechat očkovat

Onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu, dodává lékař

Sponzorováno
Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Kdo prodělal covid, nemusí se nechat očkovat, vzkazuje přední český vakcinolog a vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran.

Epidemiolog Beran patří bezesporu ke špičkám v oboru a do českého povědomí se letos zapsal propagací léku Isoprinosine k eliminaci rozvoje nemoci COVID-19. Má jasnou představu o tom, jak chránit nejohroženější skupiny obyvatelstva a kdo by se neměl očkovat vakcínou proti novému typu koronaviru „Já myslím, že se dá věřit všem těmto vakcínám, které prošly přes registrační proces, ať už je to v Americké lékové agentuře (The Food and Drug Administration, pozn. red.), nebo u Evropské lékové agentury EMA (European Medicines Agency, pozn. red),“ říká úvodem Jiří Beran.

A vysvětluje: „V podstatě když si to vezmeme, hovoříme o dvou typech očkovacích látek: jsou to očkovací látky, které v sobě nesou takzvanou messengerovou ribonukleovou kyselinu (mRNA), anebo jsou to očkovací látky založené na takzvaném vektoru, kterým většinou bývá neškodný virus.“

Princip obou dvou očkovacích látek je podle epidemiologa Berana v podstatě stejný: „Jejich cílem je, aby vnikly do nitra buňky a tam tu buňku ovládly a budily zde zdání toho, že uvnitř buňky je koronavirus.“

„Já osobně bych chtěl nechat očkovat tatínka, to určitě,“ dodává Jiří Beran. „Ale my v rodině jsme to už povětšinou prodělali, takže pro nás je očkování v tuto chvíli zbytečné, protože to onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu,“ konstatuje Jiří Beran s odkazem na švédské vědecké studie, které podle něj problematiku zkoumaly na úrovni buněčné imunity.

„Vědci zjistili, že lidé, kteří prodělali i velmi mírné onemocnění, mají dostatek buněčné paměti, která je ochrání na dlouhou dobu proti smrtelnému nebo vážnému onemocnění COVID-19. Je proto možné s očkováním počkat jeden až dva roky. Zdá se, že ta imunitní pamět může být až několikaletá,“ upozorňuje epidemiolog Beran.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vakcinolog Jiří Beran: Kdo prodělal covid-19, nemusí se nechat očkovat
Hodnocení čtenářů5 Hlasů
74
88
Naše hodnocení
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.