KOLÁŽ: PressPort magazín (původní ilustrace Golden Cosmos)

Vakcinolog Jiří Beran: Kdo prodělal covid-19, nemusí se nechat očkovat

Onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu, dodává lékař

XTV Diskusní pořady
Aktualizace:
Sponzorováno
Podcasty
Nemáte čas nebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.
Naše hodnocení článku
88

Kdo prodělal covid, nemusí se nechat očkovat, vzkazuje přední český vakcinolog a vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran.

Epidemiolog Beran patří bezesporu ke špičkám v oboru a do českého povědomí se letos zapsal propagací léku Isoprinosine k eliminaci rozvoje nemoci COVID-19. Má jasnou představu o tom, jak chránit nejohroženější skupiny obyvatelstva a kdo by se neměl očkovat vakcínou proti novému typu koronaviru „Já myslím, že se dá věřit všem těmto vakcínám, které prošly přes registrační proces, ať už je to v Americké lékové agentuře (The Food and Drug Administration, pozn. red.), nebo u Evropské lékové agentury EMA (European Medicines Agency, pozn. red),“ říká úvodem Jiří Beran.

A vysvětluje: „V podstatě když si to vezmeme, hovoříme o dvou typech očkovacích látek: jsou to očkovací látky, které v sobě nesou takzvanou messengerovou ribonukleovou kyselinu (mRNA), anebo jsou to očkovací látky založené na takzvaném vektoru, kterým většinou bývá neškodný virus.“

Princip obou dvou očkovacích látek je podle epidemiologa Berana v podstatě stejný: „Jejich cílem je, aby vnikly do nitra buňky a tam tu buňku ovládly a budily zde zdání toho, že uvnitř buňky je koronavirus.“

„Já osobně bych chtěl nechat očkovat tatínka, to určitě,“ dodává Jiří Beran. „Ale my v rodině jsme to už povětšinou prodělali, takže pro nás je očkování v tuto chvíli zbytečné, protože to onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu,“ konstatuje Jiří Beran s odkazem na švédské vědecké studie, které podle něj problematiku zkoumaly na úrovni buněčné imunity.

„Vědci zjistili, že lidé, kteří prodělali i velmi mírné onemocnění, mají dostatek buněčné paměti, která je ochrání na dlouhou dobu proti smrtelnému nebo vážnému onemocnění COVID-19. Je proto možné s očkováním počkat jeden až dva roky. Zdá se, že ta imunitní pamět může být až několikaletá,“ upozorňuje epidemiolog Beran.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vakcinolog Jiří Beran: Kdo prodělal covid-19, nemusí se nechat očkovat
Hodnocení čtenářů5 Hlasů
74
88
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>