Žena s ochranou dýchacích cest v Praze. | FOTO: Gabriel Kuchta/Getty Images

Válková: Vakcinace bude dobrovolná a bez postihů. Daniel Landa má pravdu

Někteří slabší jedinci podlehnou úzkosti a depresi a nemusí mít chuť už žít dál

Sponzorováno
Podcasty
Nemáte čas anebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.

Zpěvák Daniel Landa byl v úterý hostem sněmovního petičního výboru. Na veřejném slyšení, kterého se zúčastnil premiér Andrej Babiš i vicepremiér Karel Havlíček, vyzval v emotivním projevu poslance i vládu, aby se pokusili najít cestu k rychlému otevření Česka.

Současný přístup politiků ke koronaviru podle Landy působí hluboký zásah do fyzického i duševního zdraví značného počtu občanů naší země. „Díky papalášství, bezohlednému, až nepřátelskému přístupu vlády vůči velkým skupinám občanů posílenému katastrofickou komunikací se pocit důvěry a jednoty postupně vytratil. Na jaře jsme spolu šili roušky, na podzim už po nás chcete, abychom udávali své sousedy,“ hřímal Landa směrem k poslancům.

„Vytváříte nové disidenty, vyrábíte zoufalce a donutíte je zachovat se zoufale. Brzy vyhladíte všechno malé a střední, aby nás mohly vlastnit a provozovat jen velké nadnárodní korporace bez špetky zodpovědnosti a abychom tančili, jak mocní pískají, a ještě byli vděční za almužnu,“ vmetl poslancům Landa, přičemž výboru předsedala Helena Válková (za ANO).

Jaký je z něho výsledek? „To veřejné slyšení se odehrálo 5. ledna, tedy v úterý, mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Byl to bod gescí petičního výboru. Účastnili se jak členové výboru, tak poslanci, kteří měli zájem. Všichni ostatní byli s ohledem na nouzový stav a pátý stupeň na streamu,“ popisuje úvodem.

„Ohlasy jsou docela dobré, co jsem slyšela. Sledovanost byla také vysoká. Sama když jsem Blanický manifest pana Landy četla a viděla v den konání slyšení již 20 tisíc podpisů, tak jsem byla překvapená. Ten obsah je totiž hodně obecný,“ pokračuje Helena Válková.

Musím potvrdit pravdivost některých těchto tezí. Na mne se obracejí třeba senioři, kteří už tři měsíce neviděli své blízké.

A doplňuje: „Už ve svém úvodním slovu ale pan Landa manifest zpřesnil. Komentoval ho. A došel ke třem závěrům, jak jsem to nejenom já pochopila: obrátil se na poslance a na vládu s požadavkem, že by chtěl, aby vznikla platforma složená z odborných kapacit, třeba z lékařských kruhů, které zastávají alternativní názory k oficiální linii. Čili rozšířit odbornou platformu těch, kteří rozhodují, jak by se mělo dál postupovat. Druhý požadavek byla záruka, že dojde k naprosto dobrovolné vakcinaci. Že nikdo nebude záměrně znevýhodňován, restriktivně, represivně, když se vakcinaci nepodrobí. A třetím bodem byla výzva, kdyby pan Landa chtěl, abychom více konstruktivně jednali. Aby měli možnost vyjádřit se i ti občané, kteří nejsou slyšet – vyjádřit, jak řekl, svoje zoufalství, nářek.“

„Musím potvrdit pravdivost některých těchto tezí. Na mne se obracejí třeba senioři, kteří už tři měsíce neviděli své blízké. Někteří slabší jedinci podlehnou úzkosti a depresi a nemusí mít chuť už žít dál,“ podotýká Helena Válková.

„Pan premiér řekl, že se nebrání těmto požadavkům. Pak řekl, že může zaručit – a to na mikrofon, takže dal veřejný příslib – naprosto dobrovolnou vakcinaci, aniž by byl někdo postihován. Kritizovala se i mediální rovina. Média by měla víc využít své nemalé moci – a já jsem ji pocítila na vlastní kůži – a měla by vyvažovat. Publikovat nejenom negativní zprávy, ale i pozitivní: Uzdravila jsem se. Konečně jsme viděla vnoučata. Není to tak strašné. Ale to já neslyším. Slyším jen o přeplněných krematorií,“ poukazuje Helena Válková s tím, že ministr kultury se slyšení neúčastnil.

Na 10. ledna chystá Landa demonstraci na Staroměstském náměstí za „rychlé otevření Česka“.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Válková: Vakcinace bude dobrovolná a bez postihů. Daniel Landa má pravdu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
68
38
Naše hodnocení
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.