SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Vánoční lockdown? Vláda v pondělí projedná zpřísnění opatření

Virus už se v Česku opět nedaří brzdit

Praha a covid | KOLÁŽ: PressPort Magazín
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95
95

Česko má problém: od víkendu ukazatel PES značí zvýšené riziko a rostou počty nakažených, za středu jich bylo 6402, což nenastalo od 19. listopadu. Podíl pozitivních nálezů na celkovém objemu testů atakuje třicet procent a nákaza se opět rozbujela mezi seniory. Pokud se nezlomí trend – a statistici predikují, že ne –, vláda v pondělí projedná posun do čtvrté úrovně rizika a zpřísní opatření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a další zástupci ministerstva dnes zhodnotili po týdnu další vývoj epidemie covidu-19.

Opět bod zlomu

„Jsme opět v bodu zlomu,“ okomentoval zhoršující se epidemickou situaci ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. „Je objektivním faktem, že se brždění epidemie v ČR zastavilo, ale začíná ukazovat dynamiku vzhůru,“ dodal s tím, že jedinou cestou je nadále omezení kontaktů a možné testování antigenními testy.

„Myslím si, že nejlepší dárek pro prarodiče je velká sada FFP2 respirátorů,“ řekl Blatný. Vyznal zároveň všechny, které plánují navštívit starší členy své rodiny, aby se nechali otestovat, a to i opakovaně. Dobrovolné antigenní testování zdarma bude přitom podle pravidel ministerstva možné opakovat nanejvýše jednou za pět dní.

Výjimka pro malé obchody

Ve čtvrtek přibylo v Česku 5864 potvrzených případů koronaviru, je to zhruba o 1200 více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se zvýšil přibližně o 100 na 4429. Už několik dní roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Jeho hodnota je teď 1,16.

Blatný připustil, že kvůli zhoršující se situaci bude v pondělí jednat o opětovném zpřísnění opatření a přesunu zpět do čtvrtého stupně.

Podle metodiky čtvrtého stupně by se znovu měly zavřít veškeré malé obchody, restaurační zařízení a další služby. Blatný nicméně uvedl, že by tentokrát mohly menší obchody dostat výjimku a zůstat i přes zpřísnění otevřené, další nucené zavření by totiž pro mnoho z nich mohlo být likvidační.

  • Se zpřísněním opatření se vrátí například noční zákaz vycházení mezi 23:00 a 5:00 ráno a omezí se setkávání osob na nejvýše šest uvnitř a dvacet venku.
  • Ve školách by měla podle matice opatření pokračovat prezenční výuka žáků prvního stupně a rotační výuka druhého stupně.
  • Střední a vysoké školy budou s výjimkami učit na dálku. Už ve čtvrtek ministr řekl, že vláda zváží prodloužení vánočních prázdnin už od 19. prosince. 
  • Znovu se uzavřou také vnitřní sportoviště, muzea nebo památky, knihovny budou vydávat přes okénko.
  • Zavřou se také hotely pro turisty, restauracím zůstanou jen výdejová okénka.

„Nebudeme už zavírat obchody podle druhu zboží. Jediné, co budou muset respektovat, budou limity počtu zákazníků na prodejní plochu,“ slíbil na páteční tiskové konferenci Blatný.

Vláda zakázala prodej kávy s sebou

Vláda současně ve svém opraveném nařízení ohledně prodeje nápojů z restaurací a jejich výdejových okének zakázala i prodej nealkoholických nápojů, tedy například kávy nebo čaje s sebou. Veškeré nápoje si tak musí zákazník vypít přímo v provozovně, kde si je koupil.

„Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem,“ řekl Blatný. Zdůvodnil to tím, že restaurace takto prodávaly nápoje, které by se jinak prodávaly ve stáncích například na vánočních trzích. Konzumace občerstvení na trzích je ale zakázána. Opatření se podle ministra nevztahuje na prodej přes okénko do auta.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vánoční lockdown? Vláda v pondělí projedná zpřísnění opatření
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95
95

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Lékařka Tereza Urzová k opětovné povinnosti nošení roušek