SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím motivu Eleanor Shakespeare a snímku Piera Marco Tacca)

Ve středu v Česku poprvé přibylo za den přes 2000 nakažených

Pravidelně aktualizujeme

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

V České republice poprvé přibylo víc než 2000 nových případů koronaviru za jeden den. Ve středu testy potvrdily nákazu u 2139 lidí, což je o 464 více než v úterý. Za více než půl roku se nakazilo 41 032 lidí. Aktuálně má nákazu 17 619 lidí, uvedlo v noci na čtvrtek ministerstvo zdravotnictví. Pro srovnání – v celém Německu to bylo 2 194 případů.

Přibývá přitom nejen nakažených, ale také obětí, od začátku září zemřelo 58 lidí z řad infikovaných. Tento týden je obětí zatím 17.

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula a také Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) čekají další nárůst počtu případů nákazy. Podle ÚZIS lze nyní hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření nemoci, když podle údajů z konce minulého týdne jeden člověk s koronavirem za dobu svého onemocnění nakazí zhruba 1,59 dalšího člověka.

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze. Následují okresy Uherské Hradiště, Plzeň-jih a Beroun. Nejméně je za poslední týden zasaženo Jesenicko a Domažlicko.

Zákaz vnitřních akcí na stání nad 10 lidí

Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18.00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané na konkrétní místo. Ministerstvo o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě.

Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Ministerstvo také zpřesnilo nařízení pro nošení roušek v těchto místech. Lidé je nemusí mít jen při konzumaci, povinné jsou i u baru, pokud se nesedí.

Pro cesty z ČR na Slovensko bude od pátku nutný buď negativní test na koronavirus, který nesmí být starší 72 hodin, anebo nastoupení pětidenní karantény a následné podstoupení testu na covid-19.

Ale Česká republika není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) riziková země, jak tvrdí Slovensko. Chápe však pozici slovenského premiéra Igora Matoviče, který má křehkou koalici, řekl včera Babiš v Lánech po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Babiš: Česko není riziková země

Slovenský ústřední krizový štáb i proto – kvůli nárůstu počtu pozitivních – včera rozhodl, že Česko od pátku zařadí kvůli růstu počtu nakažených koronavirem na seznam rizikových zemí.

Babiš argumentoval, že Slovensko testuje až pětkrát méně. „Mně je to líto, protože epidemiologové rozhodli o nějakých číslech, a samozřejmě my bychom mohli diskutovat o tom, kdo a jak testuje,“ prohlásil. „Pokud jsme v neděli měli 6890 testů, tak Slovensko mělo 1425, pokud jsme v pátek měli 18 329 testů, tak Slovensko 6191,“ dodal.

Krizový štáb zatím svolán nebude

Ústřední krizový štáb zatím svolán nebude. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že na jednání vlády včera nenastala v této otázce žádná změna. Pro obnovení činnosti štábu, který fungoval na jaře na počátku koronavirové krize, se vyslovují sociální demokraté. Podle Babiše ale téma není vůbec na stole, roli štábu podle něj zastává rada vlády pro zdravotní rizika.

Svolání štábu prosazuje i většina opozice. Vyslovili se pro něj občanští demokraté, Piráti či lidovci.

Ve skladech SSHR je 44,5 mil. roušek a 5,2 mil. FFP2

Ve skladech Správy státních hmotných rezerv (SSHR) je současně aktuálně 44,5 milionu roušek a 5,2 milionu respirátorů typu FFP2, další se nakoupí. Jednotlivé resorty měly navíc za úkol vytvořit si zásobu na dva měsíce, což v současnosti činí. Ze zásob už jsou odečteny ochranné pomůcky určené pro distribuci občanům starších 60 let a roušky do volebních místností.

Roušky a respirátory pro ochranu před koronavirem dostane vedle seniorů nad šedesát let také 170 000 lidí s plným invalidním důchodem a 17 000 zdravotně postižených do 18 let. Respirátory zamíří i k učitelům. S návrhem včera souhlasila vláda, informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Praktik bude mít informaci o nakaženém

Od pondělí by měli mít také praktičtí lékaři informace z Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) o svých pacientech nakažených novým typem koronaviru. Včera to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud se museli praktici spolehnout na ústní sdělení pacienta, které si nemohli ověřit, což kritizoval například předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj lékaři potřebují informace přímo od hygieniků.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Zároveň vyšlo najevo, že se během mise v Makedonii se nakazilo 12 ze 40 českých policistů. Podle jednoho z oslovených policistů jim udělali Makedonci testy 4. září. Všichni museli do karantény, stejně tak i jejich makedonští kolegové, kteří s nimi sloužili. Pro nakažené přiletěl vládní speciál 10. září, zbylí přijeli terénními vozy. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara s ohledem na aktuální situaci nyní nebudou do zahraničí vysílány další kontingenty.

Ve středu v Česku poprvé přibylo za den přes 2000 nakažených
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Ministerstvo k případu nákazy v rodině strážníka: Hygienici pochybili