SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Václav Klaus | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Václav Klaus: Jsem připraven volit Trikolóru

USA jsou z pohledu voleb rozvojovou zemí, dodává někdejší prezident

Aktualizace:
Sponzorováno
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
95
95

Podle exprezidenta Václava Klause jsou dnes jak republikáni, tak demokraté – tyto dvě hlavní politické strany USA – karikaturami sama sebe. Voliči ve Spojených státech tak de facto nemají koho volit. Klaus v rozhovoru, jehož úvodní část si můžete poslechnout (celý rozhovor pak na XTV), zásadně odmítá korespondenční způsob voleb. Překvapil ho jejich výsledek?

„Tak překvapil…. Nepřál jsem si ho. To je věta A. Věta B je, že mne až tak úplně nepřekvapil. Ale to je možná moje pesimistická nátura, protože když byly minulé volby, tak jsem také nevěřil, že by Trump mohl vyhrát, o to raději jsem byl, když se tak stalo,“ říká úvodem Václav Klaus.

„Nicméně ten průběh amerických voleb, způsob amerických voleb, chatrnost těchto amerických voleb, a tím i obrovská spornost těchto voleb, je něco, co mne strašlivě provokuje, zlobí. V tomto smyslu jsou Spojené státy rozvojovou zemí. Něco takového by se ani u nás stát nemohlo,“ podotýká Václav Klaus.

A popisuje: „Psala mi známá z Ameriky, že jdou volit, ale nemají žádný průkaz totožnosti. Ale dodala, že když si jdou koupit alkohol, musí ukázat identifikační kartu. To je jedna rovina, která je příčinou řady problému. Druhý problém je, že ty dvě politické strany, na které jsme v USA zvyklí, se staly karikaturou sebe sama. To vede k tomu, že lidé nemají pořádně koho volit. Jako předseda vlády a prezident jsem vždy bojkotoval korespondenční systém voleb, jak jsem mohl.“

„Od nepaměti jsem byl u nás zásadním odpůrcem přímé volby prezidenta. Myslím, že jsme parlamentní demokracie, nejsme prezidentský ani poloprezidentský systém. Vydupali si to nejenom novináři, ale i část politiků, která nepatřila mezi dvě dominantní politické strany. Přímá volba není funkční,“ dodává Václav Klaus s tím, že v nadcházejících volbách je připraven volit Trikolóru, tedy stranu svého syna.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Václav Klaus: Jsem připraven volit Trikolóru
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
95
95

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Revoluční objev: Na Venuši nalezen fosfan. Nejpřijatelnější vysvětlení? Život!