UMĚLECKÉ FOTO: Maria Švarbová

Ve světě žije 29 miliónů žen a dívek v moderním otroctví

Podle globálního indexu otroctví se problém týká i Česka – žije tu údajně 31 tisíc moderních otroků

TÉMA
Rubrika TÉMA PressPort Magazínu zkoumá různé jevy a témata napříč společností nejen v Čechách, ale i v zahraničí.

Na světě žije odhadem 29 milionů žen a dívek v moderním otroctví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním novou zprávu lidskoprávní organizace Walk Free. V moderním otroctví podle ní uvázla každá 130. žena na světě. Milióny žen a dívek jsou mimo jiné oběťmi nucené práce, vynuceného manželství, dluhového otroctví, popřípadě žijí jako domácí služky.

„Realita je taková, že v dnešní době žije v otroctví více lidí než kdykoliv jindy v lidské historii,“ uvedla Grace Forrestová, spoluzakladatelka lidskoprávní organizace Walk Free, která bojuje proti otrokářství.

Ze zprávy vyplývá, že ženy tvoří 99 procent všech obětí sexuálního zneužívání, 84 procent obětí vynucených manželství a 58 procent obětí nucené práce.

Forrestová upozornila, že tvář moderního otroctví se změnila. „Sledujeme normalizované vykořisťování (lidí) v ekonomice, v mezinárodních zásobovacích řetězcích a také na migračních cestách. Nejvíce zranitelní lidé na světě byli zatlačeni ještě více směrem k praktikám moderního otroctví kvůli covidu-19,“ prohlásila Forrestová.

Dětská manželství toleruje 136 zemí

„Víme, že ženy a dívky se setkávají s nebývalou mírou vykořisťování a nucené práce v zásobovacích řetězcích u zboží, které kupujeme a používáme každý den, jako je oblečení, káva, technologie,“ dodala obhájkyně lidských práv.

Zveřejněný počet obětí moderního otroctví je podle ní pouze konzervativní odhad, jenž nezahrnuje vývoj situace za pandemie koronaviru. Nicméně organizace Walk Free v té době zaznamenala prudký nárůst nucených a dětských manželství a vykořisťujících pracovních podmínek napříč světem.

Organizace proto volá například po zákazu dětských manželství, které stále ještě nepostavilo mimo zákon 136 zemí světa.

Studie je založena na zjištěních organizace Walk Free a na datech Mezinárodní organizace práce (ILO) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

V Česku žije 30 tisíc otroků

Podle globálního indexu otroctví, který zpracovává uvedená organizace, se problém týká i Česka – žije tu údajně 31 tisíc moderních otroků.

To potvrzuje i Daniel Hůle z Člověka v tísni. Zpravidla jsou to lidé, kteří se dostali do nějaké pasti, nejčastěji dluhové. „Dají vám malou půjčku, poté vám ji však navýší na několikanásobek. Máme běžně klienty, kteří si půjčili deset tisíc a nyní mají půlmilionový dluh. Ten člověk na vás má páku, nejste schopen mu vyhovět. Tak plníte cokoliv, co vymyslí. Jste jeho otrokem,“ říká.

Státy s nejvyšším podílem moderních otroků

  1. Severní Korea
  2. Eritrea
  3. Burundi
  4. Středoafrická republika
  5. Afghánistán 
  6. Mauritánie 
  7. Jižní Súdán 
  8. Pákistán 
  9. Kambodža 
  10. Írán

Moderní otroctví vzniká i tehdy, kdy jedna osoba odejme svobodu jinému člověku – svobodu volby odmítnout určitou práci, svobodu nakládání se svým tělem – a vykořisťuje ji. Svoboda je odebírána pod nátlakem, hrozbou, násilím a zneužíváním vlastní moci.

Podle Hůleho funguje takovéto vykořisťování mezi vietnamskou komunitou v Česku, a to ještě více než dříve. „Vidíme večerky, které mají pořád otevřeno. To je super, ne? Ale mezi vietnamskou komunitou je extrémní hierarchie. Je tady obrovské množství bohatých Vietnamců. Za ta léta, co tu jsou, se vypracovali. Ale často vykořisťují své chudší příbuzné, kteří tu dělají chůvy či konkubíny za dvě stovky týdně,“ líčí Hůle.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Ve světě žije 29 miliónů žen a dívek v moderním otroctví
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
99
99
Redaktorka | překladatelka