Nyní čtete
Vědec: Koronaviry zajímaly jen “podivíny”. Remdesivir je v Česku díky Antonínu Holému

Vědec: Koronaviry zajímaly jen “podivíny”. Remdesivir je v Česku díky Antonínu Holému

Vědec: Koronaviry zajímaly jen “podivíny”. Remdesivir je v Česku díky Antonínu Holému

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze začíná pacientovi s těžkým průběhem onemocnění Covid-19 podávat Remdesivir. Přípravek, který vyvinul tým v čele s českým vědcem Tomášem Cihlářem, Česku poskytla americká firma Gilead Sciences. Biochemik Jan Konvalinka z Akademie věd v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, proč Američané i přes enormní poptávku dali přípravek právě do Prahy.

Možná až teď, kvůli onemocnění Covid-19, politici v plné míře docení význam investic do vědeckého výzkumu i přínosu profesora Antonína Holého, z jehož dílny vzešla unikátní antivirotika využívaná při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů. Tedy Čecha a jeho kolegů, jejichž zásluhou vznikla svým způsobem jedinečná spolupráce s americkou farmaceutickou firmou Gilead Sciences. Ta nyní testuje nadějný přípravek Remdesivir, který by mohl fungovat jako lék proti koronaviru.

Snad si opravdu začnou politici konečně uvědomovat význam vědy. Kdo ještě před několika lety slyšel o koronavirech? Koronaviry byly nezajímavé viry, které v Česku zkoumalo jen několik podivínů, kteří dělali základní výzkum.

A najednou nám ten koronavirus brzdí a ohrožuje náš slavný ekonomický růst, možná o desítky procent. A kdybych měl pokračovat, tak koho dříve zajímal výzkum nukleových kyselin, než se objevilo HIV? A koho zajímal výzkum Jana Svobody, když šlo o retroviry způsobující nádory u kuřat? Opět skoro nikoho, protože to nepřinášelo ekonomice zisky. Jak obrovské ztráty – nemluvě o těch lidských – pak můžeme při podceňování vědy utrpět, je snad teď už jasné.

Také čtěte
‚Situace je zoufalá.’ Lékaři si v New Yorku dělají obleky i z pytlů na odpadky, v ulicích jsou provizorní márnice | Svět | Lidovky.cz

Snad už nikoho z politiků nebudeme muset přesvědčovat, jak je věda pro společnost životně důležitá a že si zasluhuje podporu státu. Zjednodušený vzkaz zní: buďte hodní na své virology, mohou vám zachránit život.

Článek pokračuje

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru