SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín

Vědecká studie: Vrásky mohou být jedinečným signálem vzniku chorob srdce a cév

Žilky na čele jsou tak malé, že mohou být citlivější na hromadění plaku

Aktualizace:
Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu. Zabývá se jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.
Naše hodnocení článku
45

Vrásky na čele jsou přirozenou známkou stárnutí. Nicméně když jsou hlubší a početnější, než by odpovídalo genetickému vybavení a věku člověka, svědčí to o poměrně značném zdravotním riziku.

„Vrásky jsou ukazatelem rizikových faktorů, jako je vysoká hladina cholesterolu v krvi nebo vysoký krevní tlak,“ vysvětluje Yolande Esquirolová z univerzitní nemocnice v jihofrancouzském Toulouse. Dodává: „Jde o snadno rozpoznatelný signál, který nevyžaduje velké náklady, protože de facto není třeba žádných lékařských testů.“

Jde tedy podle Esquirolové o signál, který může být pobídkou ke snaze u těchto osob odstranit další rizikové faktory, jako je zmíněný vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, obezita či kouření.

Studio se zúčastnilo 3200 osob

Poznatky vycházejí ze studie, která se uskutečnila na univerzitě v Toulouse. Zúčastnilo se jí 3200 zdravých dospělých osob ve věku dvaatřicet, dvaačtyřicet, dvaapadesát a dvaašedesát let. Byly jim přiděleny body podle toho, jak měly hluboké a četné vrásky na čele.

Vědci přišli s teorií, že věc souvisí s aterosklerózou a kornatěním cév.

Žádný bod znamenal absenci vrásek, tři body značily četné hluboké vrásky.

Desetkrát vyšší riziko smrti

Účastníci studie byli sledováni po dobu dvaceti let, během nichž 233 osob z různých příčin zemřelo, upozornil deník Corriere della Sera.

Ze 233 mrtvých mělo 15,2 procenta v hodnocení vrásek dva až tři body, 6,6 procenta mělo jeden bod a 2,1 procenta nemělo žádné vrásky. Ty osoby, které měly nejvyšší hodnocení, pokud jde o vrásky, měly téměř desetkrát vyšší riziko smrti než ty, které měly hodnocení nula.

Vědci zatím neznají důvod vztahu mezi oběma jevy, ale přišli s teorií, že věc souvisí s aterosklerózou a kornatěním cév. Na aterosklerózu a na vrásky mají zřejmě vliv změny, pokud jde o kolagen a oxidační stres.

Žilky na čele jsou tak malé, že mohou být citlivější na hromadění plaku, a vrásky tak mohou být jedním z prvních znamení jejich stárnutí.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vědecká studie: Vrásky mohou být jedinečným signálem vzniku chorob srdce a cév
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
70
45

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>