SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín

Vědecká studie: Vrásky mohou být signálem vzniku chorob srdce

Žilky na čele jsou tak malé, že mohou být citlivější na hromadění plaku

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Vrásky na čele jsou přirozenou známkou stárnutí, ale když jsou hlubší a početnější, než by odpovídalo genetickému vybavení a věku, svědčí to o zdravotním riziku.

„Jsou ukazatelem rizikových faktorů, jako je vysoká hladina cholesterolu v krvi nebo vysoký krevní tlak,“ vysvětluje Yolande Esquirolová z univerzitní nemocnice v jihofrancouzském Toulouse. A dodává: „Jde o snadno rozpoznatelný signál, který nevyžaduje velké náklady, protože není třeba lékařských testů.“

Jde tedy o signál, který může být pobídkou ke snaze u těchto osob odstranit další rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, obezita či kouření.

Poznatky vycházejí ze studie, která se uskutečnila na univerzitě v Toulouse. Zúčastnilo se jí 3200 zdravých dospělých osob ve věku dvaatřicet, dvaačtyřicet, dvaapadesát a dvaašedesát let. Byly jim přiděleny body podle toho, jak měly hluboké a četné vrásky na čele.

Žádný bod znamenal absenci vrásek, tři body značily četné hluboké vrásky.

Desetkrát vyšší riziko smrti

Účastníci studie byli sledováni 20 let, během nichž 233 osob z různých příčin zemřelo, upozornil deník Corriere della Sera.

Ze 233 mrtvých mělo 15,2 procenta v hodnocení vrásek dva až body, 6,6 procenta mělo jeden bod a 2,1 procenta nemělo žádné vrásky. Ty osoby, které měly nejvyšší hodnocení, pokud jde o vrásky, měly téměř desetkrát vyšší riziko smrti než ty, které měly hodnocení nula.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Vědci zatím neznají důvod vztahu mezi oběma jevy, ale přišli s teorií, že věc souvisí s aterosklerózou a kornatěním cév. Na aterosklerózu a na vrásky mají zřejmě vliv změny, pokud jde o kolagen a oxidační stres.

Žilky na čele jsou tak malé, že mohou být citlivější na hromadění plaku, a vrásky tak mohou být jedním z prvních znamení jejich stárnutí.

Vědecká studie: Vrásky mohou být signálem vzniku chorob srdce
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Kroupovi tečou nervy