Z filmu Velká žranice | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Velká žranice: Hnilička kvůli oslavě v hotelu končí

Funkce se vzdal i národní koordinátor očkování proti covidu-19. Kvůli zdravotnímu stavu

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na poslanecký mandát. Dnes sdělil, že o setrvání ve funkci šéfa agentury se rozhodne podle toho, jak se k aktuální situaci postaví sportovní prostředí.

Deník Blesk dnes informoval, že se Hnilička v Teplicích v sobotu účastnil oslavy. Premiér Babiš (ANO) označil chování účastníků v době vládních opatření proti covidu-19 za nepřijatelné a dodal, že Hnilička by z toho měl vyvodit důsledky.

Hnilička v prohlášení uvedl, že si plně uvědomuje zodpovědnost, kterou má jako poslanec vládní koalice. „Proto jsem se po té zbytečné chybě, kterou jsem udělal, rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát. Co se týče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu,“ uvedl. Dříve sdělil, že poslal 50 tisíc korun na sbírku organizace Člověk v tísni pro lidi v tíživé situaci.

Uvědomuju si, že jsem udělal velkou a hloupou chybu.

Milan Hnilačka | Odstupující poslanec

Podle šéfa vládních sociálních demokratů a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je škoda, že na party v hotelu v Teplicích, které se zúčastnil i bývalý premiér Jiří Paroubek či předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, nikdo nezavolal policii. Podle Hamáčka se tak mohla celá situace vyřešit na místě. Nyní to podle něj přejde do správního řízení a těm, kteří akci organizovali či se jí účastnili, hrozí pokuty.

Blesk napsal, že v hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava 50. narozenin teplického podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy. Vedle Hniličky se jí účastnili například místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, bývalý premiér Jiří Paroubek a desítky dalších hostů. Někdejší hokejový brankář Hnilička dopoledne uvedl, že chyboval. „Nepil jsem, po večeři a pár pracovních schůzkách jsem řídil domů. Ale uvědomuju si, že jsem udělal velkou a hloupou chybu, za kterou se moc omlouvám a jsem připraven nést následky,“ řekl.

V hotelu Prince de Ligne teklo víno proudem, hodovalo se jak na zámku, o početnou družinu v prvním patře hotelu pečoval nejméně šestičlenný sbor číšníků. Návštěvníci se v družných společných debatách s rouškami nebo pohledem na hodinky vůbec moc nezatěžovali. „Lidé chodili ven na cigaretu nebo odcházeli, možná jediný člověk tam měl respirátor,“ hlásil reportér. | Zdroj: Blesk

Porušili hned několik opatření

Organizátor i účastníci akce porušili několik platných opatření proti šíření koronaviru, hrozí jim pokuta. Případ prověřuje policie, pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21.00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

V říjnu stál podobný případ místo ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), kterého Blesk vyfotil při odchodu ze schůzky se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem v uzavřené restauraci na Vyšehradě. Faltýnek kvůli případu opustil post prvního místopředsedy ANO, sněmovní funkci si ale ponechal. Média rovněž upozornila na několik případů přednostního očkování známých lidí, aniž patřili do prioritní skupiny očkování. Šlo třeba o ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka, náměstkyni ministra zdravotnictví Alenu Šteflovou či restauratéra Zdeňka Pohlreicha.

Skončil i Blahuta

Dnes se vzdal funkce i národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se vzdal funkce. Na Twitteru to v pondělí oznámilo ministerstvo zdravotnictví s tím, že tak učinil ze zdravotních důvodů.

„Vyšel jsem dnes vstříc panu doktoru Blahutovi, který se s ohledem na svůj zdravotní stav vzdává funkce národního koordinátora pro vakcinaci. Panu doktorovi tímto děkuji za vykonanou práci,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Funkcí národní koordinátorky pověřil ministr Kateřinu Baťhovou, která se podle něj „danou agendou rovněž zabývá“.

Aktualizace: Na party byl i Husák

Sobotní oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne se účastnil také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Informoval o tom v pondělí Radiožurnál. Husák se zatím nevyjádřil. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že pokud Husák na oslavě byl, měl by z toho okamžitě vyvodit osobní odpovědnost. K témuž ho vyzval i policejní prezident Jan Švejdar, který uvedl, že záležitost prošetří odbor vnitřní kontroly prezídia.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Velká žranice: Hnilička kvůli oslavě v hotelu končí
Hodnocení čtenářů1 Hlas
97
97
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.