Nyní čtete
Většina prodaného vína nepřispívá k inkasu spotřební daně v Česku

Většina prodaného vína nepřispívá k inkasu spotřební daně v Česku

  • V porovnání lze uvést, že v České republice se ročně vykouří přes 20 miliard cigaret, které jsou zdaněny spotřební daní. Z běžné krabičky cigaret dělá minimální spotřební daň 56,20 korun.

Fakt, že elektronické cigarety čekaly na stanovení spotřební daně dva roky a státu tak unikaly peníze, udivuje. Ještě méně však postrádá logiku, že se liší daň z doutníků a takzvaných cigars od běžných cigaret, přičemž všechny obsahují škodlivý nikotin. Kategorie sama pro sebe jsou vína. Z těch suchých nemá stát vůbec nic.

Třebaže jejich kouření škodí zdraví úplně stejně, jako když si dopřejete marlborky, jsou levnější krabičky cigaret daňově zvýhodněné. Nejméně logiky však dává fakt, že na rozdíl od cigaret se alkohol daní zcela jinak jako líh, zcela jinak jako pivo a jinak jako víno.

Například máme stanovenou nejnižší daň v Evropě na takzvaná tichá vína (nejběžnější kategorie vín, která nešumí, pozn. red.) – nulovou. I proto jsou v tuzemsku vína levnější než džus, zatímco sekty spotřební daň stanovenou mají, ač míra alkoholu v nich je stejná a stejně zdraví škodlivá.

U piva jsou zase nesmyslně zvýhodněny malé pivovary oproti velkým, ač alkoholu obsahují jejich produkty také stejně. Přitom žijeme v zemi, kde jsou společenské náklady za konzumaci alkoholu odhadovány na 56 miliard korun ročně. 

Loni bylo celkem bylo evidováno 14 167 léčených klientů, z nichž 6 240 (tedy celkem 44 %) zahájilo léčbu alkoholové závislosti poprvé v životě. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Tiché víno přitom z prodaného objemu tvoří 92,39 procenta celkového objemu. Z hlediska objemu tak téměř 93 % vína nepřispívá k inkasu spotřební daně v Česku. Nulová sazba na tiché víno jde proti celé logice spotřebního zdanění. Fiskální výpadek vlivem nulové sazby na tiché víno dosahuje až pět miliard Kč. Tedy zhruba o 0,3 miliardy korun více, než činí celkový výběr ze spotřebního zdanění piva.

Také čtěte

Údaje vycházejí mimo jiné z dat ministerstva zdravotnictví a zpráv serveru Otevřené zdravotnictví s tím, že absence spotřební daně z vína navíc způsobuje situaci, kdy je víno nejlevnějším alkoholem po přepočtu na objem.

Takže v Česku jsme v situaci, kdy třeba litr krabicového vína s běžným obsahem alkoholu lze mimo slevové akce koupit za méně než 20 korun. Decilitr čistého lihu v tomto balení stojí méně než dvě koruny, přičemž cena balené minerální vody se pohybuje kolem patnácti korun a u džusů kolem pětatřiceti korun za litr.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
1
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru