SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Policie zasahuje ve Vídni. | FOTO: Photograph: Roland Schlager/APA/AFP

Vídeň: Terorismus, zní od ministra. Média hlásí několik mrtvých

Na šesti místech ve Vídni se střílelo. Policie na Twitteru vyzývá lidi, aby se ukryli

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Na šesti místech ve Vídni se střílelo, ministr vnitra Karl Nehammer mluví o terorismu. Zemřel civilista a jeden z útočníků, kterého policie zastřelila. Podle mluvčího rezortu vnitra si incident vyžádal další zraněné.

Hospitalizováno bylo dosud 15 lidí, uvedla agentura APA s odvoláním na zdravotníky. Podle ministra Nehammera hrozba nadále trvá, dodal v pondělí kolem 22:00 s tím, že veřejnost by se měla vyhýbat veřejným místům.

Policie na Twitteru vyzývá lidi, aby se ukryli, vyhýbali veřejným místům a nepoužívali MHD.

Agentura APA a rakouská média dosud informovaly o útoku na synagogu, při němž zemřel policista a jeden z útočníků. Policie ani ministerstvo vnitra nicméně zatím nepotvrdily, že terčem útoku byl skutečně židovský svatostánek.

Pondělní teroristický útok v centru Vídně, který si vyžádal čtyři oběti a několik vážně zraněných, spáchal 20letý muž s kořeny v Severní Makedonii. Měl pas této země i rakouský pas, potvrdil ministr vnitra Karl Nehammer. Řekl také, že muž byl loni odsouzen ke 22 měsícům vězení kvůli teroristickému spolčení. V prosinci byl ale podmínečně propuštěn. V červenci pak navštívil Slovensko, aby si zde obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov.

Podle kosovského informačního serveru Gazeta Express se útočník narodil ve Vídni a měl albánské kořeny. Albánci jsou v Severní Makedonii významnou menšinou.

Ministr Nehammer uvedl, že atentátníkem, jehož v pondělí večer policie zastřelila, byl Kujtim Fejzulai, který byl příznivcem teroristické organizace Islámský stát (IS). Kvůli tomu se snažil vycestoval do Sýrie a loni 25. dubna byl odsouzen ke 22 měsícům za teroristické spolčení. Podmínečně propuštěn byl 5. prosince s tím, že vzhledem k nízkému věku spadal pod jurisdikci pro mladistvé.

Útočníka policie v pondělí večer zastřelila. Vyšetřovatelé zároveň pracují s verzí, že pachatelů mohlo být více, maximálně čtyři.

Podle bulvárního deníku Kronen Zeitung, který o incidentu informoval jako první, podlehl zraněním policista. Po smrti je údajně i jeden z atentátníků, který na sobě odpálil pás s výbušninami. Další útočníci jsou na útěku a policisté se je snaží dopadnout. Některá rakouská média hovořila o třech až osmi obětech, ale tyto zprávy nebyly potvrzeny.

Informace o obětech potvrdila agentuře APA také vídeňská záchranná služba, podle níž je však příliš brzy na to sdělovat konkrétní počty. V centru města zřídila služba dočasnou třídírnu zraněných, z níž je po vyhodnocení jejich zdravotního stravu rozesílá do nemocnic. V akci je kamion záchranné služby, vybavený pro případy katastrof.

Policisté pokračují ve velkém zátahu

Cílem útoku, který se odehrál kolem 20:00, byla podle médií konkrétně synagoga v ulici Seitenstettengasse. Ta se nachází poblíž stanice metra Schwedenplatz v samém centru rakouské metropole. Bezpečnostní pracovníci židovské obce v Rakousku (IKG) podle Kronen Zeitung vyzvali všechny židovské spoluobčany, aby neopouštěli své domovy. APA s odvoláním na IKG uvedla, že v době útoku v synagoze ani přilehlých prostorách patřících obci nikdo nebyl.

Policisté pokračují ve velkém zátahu; oblast kolem náměstí Schwedenplatz je uzavřená a policie na twitteru vyzvala občany, aby se drželi stranou všech veřejných prostor a nepoužívali ani hromadnou dopravu.

„Znělo to jako petardy,“ vylíčil televizi ORF očitý svědek, který si nepřál být jmenován. „Pak jsem si všimnul, že jsou to výstřely. Viděl jsem člověka, který běžel po (ulici) Seitenstettengasse a divoce střílel z automatické zbraně. Pak zabočil (…) směrem na (náměstí) Schwedenplatz. Dál tam divoce střílel. Pak přijela policie a střílela.“ Podle svědků oslovených serverem oe24.at padlo „minimálně 50 výstřelů“.

Česko kontroluje hranice

„V souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni jsme přijali preventivní opatření na hraničních přechodech s Rakouskem,“ sdělila Policie ČR s tím, že policisté momentálně provádí namátkové kontroly vozidel a cestujících.

Policisté rovněž vykonávají zvýšený dohled nad nejvýznamnějšími židovskými objekty v České republice. „Ujišťujeme veřejnost, že prováděná opatření mají výhradně preventivní charakter a reflektují vývoj situace nejen v sousedním Rakousku,“ uvádí se v prohlášení policie.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vídeň: Terorismus, zní od ministra. Média hlásí několik mrtvých
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Jako povodeň a konec v nedohlednu