SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Tribunál | MALBA: Elli Slavitch

Vitásková: Státní zástupci některé trestné činy vyrábějí

Převzali kompetence, které jim nenáleží

SponzorovánoXTV.cz
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Právo je nevymahatelné, říká někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

K čemu je dobrý Institut Aleny Vitáskové?

Institut Aleny Vitáskové jsem zakládala před třemi lety. Je specializován na ochranu lidských práv a svobod. 

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Jsou v naší zemi potlačovány?

V prvopočátku jsem si myslela, že institut tolik potřeba nebude. Ale po krátké době jsme zjistili, že té práce je tu tolik, že se soustředíme pouze na Českou republiku, i když jsme počítali s tím, že se budeme věnovat zčásti lidským právům a svobodám v zahraničí.

Jak často se u nás lidská práva porušují?

Řekla bych, že trvale, protože když vezmete, že vymahatelnost spravedlnosti a práva je téměř nedosažitelná, že soudní procesy mnohdy trvají sedm, deset, dvanáct let, někdy i déle. Že žalobci nežalují trestnou činnost, nebo naopak některé trestné činy vyrábějí…

Kde a proč se stala chyba?

Chyba se stala pravděpodobně proto, že byla převedena část moci právě do struktur, které by si tuto moc neměly uzurpovat, protože na ni nemají nárok. Jsou to státní zástupci, kteří se snažili vytvořit de facto čtvrtou moc v tomto státě a převzali si do jisté míry kompetence, které jim nenáleží.

Kolik lidí se už na institut obrátilo?

Nevedeme skutečně statistiku. Jsou to tisíce, možná desetitisíce lidí. Vznikl z toho Manifest občanů poškozených státem. Ten jsme založili v loňském roce v listopadu. Jsme seskupení, které narůstá a které chce v rámci demokratických pravidel zjednat v určitých oblastech nápravu – v oblastech zákonů, jako jsou zákony o státním zastupitelství, trestní zákoník a podobně.

V pozici šéfky ERÚ zpochybnila Alena Vitásková stovky solárních investic, u nichž podle ní existuje podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace. „Zelené elektrárny“ mají na podporu nárok po 15 až 20 let po spuštění. V souhrnu tak ERÚ zpochybňuje sumu v řádu desítek miliard korun. Státní zástupce brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na ni a devět dalších osob podal v září 2013 obžalobu v případě solárního podvodu týkajícího se dvou fotovoltaických elektráren na Chomutovsku. V dané věci byla nakonec rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci z ledna 2018 pravomocně osvobozena. V roce 2018 byla při slavnostním aktu 28. října prezidentem republiky vyznamenána Medailí za zásluhy I. stupně.

Vitásková: Státní zástupci některé trestné činy vyrábějí
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Milion chvilek udělil vládě vysvědčení