Andrej Babiš & Adam Vojtěch | KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím ilustrace Eleanor Shakespeare v pozadí)

Vláda a virus. Ani Andrej Babiš není všemocný

To, co nepřišlo předtím, přišlo teď, jen doufejme, že už oslabené a méně nebezpečné

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Ačkoliv rozhodně nejsem nadšeným přívržencem této vlády a nesouhlasím s mnoha jejími kroky, musím se jí přece jen drobně zastat. Vláda za to nemůže. Vláda ten virus nevymyslela ani ho sem nezavlekla. Vláda nemůže za to, že se virus šíří a přeskakuje z člověka na člověka. Pokud se někdo tou nemocí nakazí, vláda za to nenese odpovědnost. 

Je neuvěřitelné, kolik lidí k vládě obrací s důvěrou zrak v otázkách odpovědnosti za vlastní zdraví. Přitom je evidentní, že bacily (v tomto případě viry) se Andreje Babiše neptají, koho mají nakazit. Kdyby bylo po jeho, žádný virus by tady nebyl, protože mu dělá jenom potíže a hrozí ztrátou voličských hlasů.

Nuže, vláda nemůže za to, jestli někdo nosí, nebo nenosí roušku, ona totiž ani nedisponuje prostředky k tomu, aby k nošení roušky kohokoliv donutila. Vláda nemůže za to, pokud někdo nemoc přiveze ze zahraničí, nemůže ani za to, když se někdo nakažený setká se svými příbuznými, kolegy, přáteli, studenty, a virus na ně přenese. Vláda nebude hlídat, jestli si každý člověk myje ruce a nechodí ven, když kašle. 

Vláda vládne a virus dělá zase svou práci. Není to nějaký zločinec, kterého může lapit policie, nelze ho zadržet na hranicích, nelze ho odsoudit a vsadit do vězení. Pro některé důvěřivé občany je to asi špatná zpráva, ale ani Andrej Babiš není všemocný.

Vláda je odpovědná za leccos, ale za naše zdraví nikoliv.

Nedivím se, že se vláda brání dalším plošným opatřením. Vzpomeňme na jaro – ze státního rozpočtu byly prostřednictvím různých programů typu Covid, Antivirus, Pětadvacítka nebo mimořádným ošetřovným vypláceny ohromné skupiny obyvatel. Zaměstnanci nepracovali, živnostníci neprovozovali obchody a služby, rodiče seděli doma s dětmi, které se neučily ve školách. A ty všechny platil celé měsíce stát. Na tohle už nejsou peníze. Žádný stát na světě nemá na to, aby takto zastavenou ekonomiku financoval dlouhodobě. (Nehledě na to, že výsledkem těchto opatření je jen pozastavení šíření nemoci, tj. to, co nepřišlo předtím, přišlo teď, jen doufejme, že už oslabené a méně nebezpečné.)

Dostali zaměstnanci, zaměstnavatelé, živnostníci, rodiče, zdravotníci, všem se rozdalo. Proč by se tedy nemělo něco dát důchodcům?

Na druhou stranu, možná se mi to jen zdá, ale mám dojem, že utichl povyk kolem případné náhrady škody způsobené protiepidemickými opatřeními, což bylo například v dubnu velké téma. Sama neznám snad nikoho, kdo by náhradu škody vůči státu uplatňoval. Stát totiž prostřednictvím výše zmíněných programů značnou část škody kompenzoval dobrovolně. 

A s tím souvisí poslední poznámka, tolik kritizované předvolební přilepšení důchodcům. Také nejsem příznivcem rozdávání ze státního, zejména takto bezkoncepčního. Ale – dostali opravdu všichni. Dostali zaměstnanci, zaměstnavatelé, živnostníci, rodiče, zdravotníci, všem se rozdalo. Proč by se tedy nemělo něco dát důchodcům? Dali jsme všem, proč ne jim?

Mé úvahy směřují k rezignaci. Schodek státních financí bude beztak závratný. Co se stane s ekonomikou, těžko odhadovat, ale něco menšího než velký průšvih to bude těžko. Tak ať z toho ti důchodci také něco mají.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vláda a virus. Ani Andrej Babiš není všemocný
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
66
80
Naše hodnocení
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.