Andrej Babiš v boji s covidem. | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Vláda chce omezit kontakty a zavřít i školky. Situace je extrémně vážná, říká Babiš

Zmínil i variantu lockdownu

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Situace je podle premiéra Andreje Babiše extrémně vážná a večer od 20 hodin vláda bude podle něj jednat znovu o žádosti o nouzový stav. Pandemický zákon podle něj nestačí. „Je třeba opatření zpřísnit,“ řekl Babiš. Za nereálný označil návrat dalších žáků do škol v polovině příštího týdne. Když dostal otázku na konkrétní opatření, zmínil i variantu lockdownu.

Babiš dodal, že situace bude na začátku března pravděpodobně nejhorší od loňského 1. března, kdy stát oznámil první potvrzené případy covidu-19 v Česku. Nová opatření by se podle něj mohla blížit těm z loňského jara, konkrétní být Babiš zatím nechtěl. Večer je předloží ministerstvo zdravotnictví. „Pokud to neuděláme, tak příští dva tři týdny nás čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví, které funguje na pokraji si,“ uvedl.

Odpoledne budou ministři jednat s opozicí, zaměstnavateli i odboráři či Národní ekonomickou radou vlády (NERV), doplnil premiér. STAN a Piráti žádají přehled, na co přesně chce vláda stav nouze. „Čekají nás pekelné dny z hlediska zdravotnictví,“ doplnil Babiš.

Lidé se podle premiéra musejí znovu omezit, minimalizovat vzájemné kontakty a vydržet, než bude naočkovaný dostatek občanů. „Než budeme moci znovu začít uvažovat o rozvolnění, není jiné řešení,“ konstatoval. Odmítl odpovědět na to, kdo za současnou situaci může. „To bych nechal na média a experty,“ uvedl.

Na středečním ranním jednání vlády se hovořilo i o možnosti uzavření dosud otevřených mateřských a prvních a druhých tříd základních škol, uvedl ministr školství Robert Plaga. Podle něj by se ale měly školy uzavírat jako poslední.

„Dlouhodobě upozorňuji na to, že školy nesou náklady brzdění epidemie víc, než je nutné. Budu rád, když konečně i další členové vlády pochopí, že školy se mají zavírat jako poslední. Není možné nezavést povinné testování a nošení ochranných pomůcek ve firmách a omezovat zase a znovu pouze školy,“ řekl Plaga.

Politici přitom v minulých týdnech připravovali podrobný plán, aby se od března do škol postupně vracely závěrečné ročníky středních škol, které na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vláda chce omezit kontakty a zavřít i školky. Situace je extrémně vážná, říká Babiš
Hodnocení čtenářů1 Hlas
99
70
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.