Česká vláda vyloučila z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany Ruskou federaci. Ucházet o tendr se tak mohou Francie, Jižní Korea a USA.
„Bezpečnostní posouzení se bude týkat jen firem ze zemí Francie, USA a Jižní Korea. O firmách, které se budou moci přihlásit do tendru, rozhodne až příští vláda. Bez bezpečnostního posouzení však účast v něm není možná,” potvrdil po pondělním jednání vlády ministr průmyslu Karel Havlíček s tím, že vláda oficiálně vyloučila ruský Rosatom ze hry.
Útok v muničním skladu ve Vrběticích nebyl namířen proti České republice, ale proti bulharskému odběrateli, řekl pak po jednání vlády nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj munice vybuchla předčasně.
Babiš: Smrti českých občanů je mi líto
Vláda projednávala zprávu BIS o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, o který se měli postarat dva agenti ruské vojenské zpravodajské služby GRU Anatolij Čepiga a Aleksandr Miškin.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v této souvislosti uvedl, že útok na Vrbětice v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé, nebyl aktem státního terorismu. Podle Babiše se jednalo o útok na zboží bulharského obchodníka. „Chci zopakovat, že to nebyl akt státního terorismu, byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři,“ řekl k tomu Babiš mj. s odkazem na vyjádření nejvyššího žalobce.
To znamená, že Rusko neútočilo na Českou republiku. „Agenti útočili na zboží bulharského obchodníka, tedy na jeho munici. Obchodník ji zřejmě prodával zemím proti Rusku,” vysvětlil premiér s tím, že není přijatelné, aby agenti dělali takovéto operace na území svrchovaného státu. „Je nepřijatelné, že agenti provedli operaci, kterou zpackali. Je mi líto, že zemřeli naši dva spoluobčané.”
Původní záměr premiéra, který chtěl zprávu BIS týkající se Vrbětic zveřejnit, ale tajná služba odmítla. „Vyšetřovatelé nechtějí zveřejnit víc informací o výbuchu ve Vrběticích, věc stále vyšetřují,” zdůvodnil Babiš.
Společná reakce EU vůči Rusku nebude
Evropská unie stojí v otázce vypovězení osmnácti ruských diplomatů jednotně a solidárně za Českem, členské země ale v tuto chvíli nechystají koordinovaně podpořit český postup. Oznámil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Praha to podle něho nechtěla.
Úřadující český ministr zahraničí Jan Hamáček však sdělil, že požádal o možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb z území EU.
Koordinované vypovídání diplomatů, které následovalo například po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými zpravodajci v Británii, těmi samými, co měli stát za výbuchy ve Vrběticích, tak momentálně není na pořadu dne.
Petříček: Novináři o tom věděli
Podle bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) o možném ruském zapojení v explozi ve Vrběticích věděl před sobotním oznámením vlády nejenom on, ale i někteří novináři. V pondělí to řekl Novinkám.
„Mohu potvrdit, že informaci měli někteří novináři minimálně od začátku minulého týdne. O ostatních okolnostech nejsem oprávněn poskytovat jakékoliv informace,“ sdělil Petříček.