SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Miloš Zeman | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Vládní rozmíška: Zeman Šmardu jmenovat nemůže. Prý z principu. Šlo o klíčovou figuru v kauze Brady

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
75
Naše hodnocení

Poslanci ČSSD se během středeční schůze Sněmovny mimořádně sešli a radili se, jestli nakonec nepoloží vládu. Důvodem je situace na ministerstvu kultury. Šéf stany Jan Hamáček po jednání řekl, že soc. dem. vládu nakonec podpoří.

Podstata vypjaté situace spočívá v tom, že prezident Miloš Zeman podle informací sdělovacích prostředků odmítl jmenovat novým šéfem resortu Michala Šmardu, jak navrhl vicepremiér Hamáček. Šmarda měl na kultuře vystřídat dosavadního ministra Antonína Staňka.

Hamáček opakovaně tvrdil, že jmenování Šmardy musí u Zemana zařídit Andrej Babiš z titulu premiérské funkce. Pokud Babiš jmenování Šmardy, starosty Nového Města na Moravě, odkud pocházela známá osobnost – Jiří Brady, u Zemana, nezařídí, pro ČSSD by to mohl být, jak strana předeslala, důvod položit vládu.

Jenže Zeman nemůže podle informací ppmagazínu.com Šmardu (dlouholetého představitele spolupráce soc. dem. s KDU-ČSL na místní úrovni, přítele spoluzakladatele křesťansko-demokratické frakce v ČSSD Bohuslava Sobotky, se kterým jezdil i na dovolené) jmenovat z principu.

Hamáček sice dnes novinářům sdělil, že Zeman kategoricky nevyloučil, že Šmardu ministrem kultury jmenuje. Ale to pouze v rámci uklidňování spolustraníků i situace.

Šmarda je starostou od roku 2010 a sehrál klíčovou roli právě ve známé kauze Brady. Ta je dosti výmluvná a vysvětluje, proč lze nominaci starosty považovat za facku prezidentovi.

Aféra, jak ji Zeman prý vnímá, se jevila jako důsledek snahy o jeho zdiskreditování spojeným úsilím některých osob z KDU-ČSL a ČSSD. Po kauze kolem neudělení vyznamenání pamětníkovi holokaustu důvěra v prezidenta klesla o osm bodů. Aféra Brady mohla způsobit, že Zeman by nebyl znovu zvolen.

Hamáček také dnes novinářům přiznal, že pokud by Zeman odmítal Šmardu jmenovat, oranžoví ministři by mohli (dle médií do neděle) podat demisi. „To je mechanismus, který předpokládá koaliční smlouva,“ podotkl.

Pokud prezident konat nebude, je podle Hamáčka možnost podat kompetenční žalobu na hlavu státu. Tu by musel podat premiér. „Je to jedna z možností,“ uvedl Hamáček.

Hamáček zdůraznil, že je potřeba respektovat Ústavu. „Ústava jasně hovoří o tom, jak prezident postupuje v situaci, kdy pan premiér požádá o odvolání ministra. Já bych chtěl mít situaci vyřešenou do 30. června,“ uvedl Hamáček.

Pokud to do konce června vyřešeno nebude, svolá Hamáček mimořádné jednání předsednictva ČSSD. To by mohlo opětovně hlasovat o odchodu soc. dem. z vlády.

Zeman své rozhodnutí ani jednání ČSSD nekomentoval. „Žádný komentář,” napsal Novinkám hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Středeční hlasování o nedůvěře vládě vyvolala pětice opozičních stran kvůli střetu zájmů premiéra. Pro nedůvěru bude hlasovat i SPD. Kdyby se přidali sociální demokraté, vláda by padla.

Vládní rozmíška: Zeman Šmardu jmenovat nemůže. Prý z principu. Šlo o klíčovou figuru v kauze Brady
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
75
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
„Pomatenoment“ aneb Zdechovského koloběžka