SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Adam Vojtěch | FOTO: Mikuláš Křepelka (INCORP images, úprava PressPort Magazín)

Aktualizováno: Vojtěch míří na testy. Hlavní hygienička má covid

Hlavní hygienička Jarmila Rážová se nakazila koronavirem. Potvrdil to u ní výsledek testu. Rážová je nyní v domácí izolaci, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Pražští hygienici oznámili, že nyní dohledávají kontakty a posoudí, u kterých bude nutné testování a karanténa. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i další členové vedení resortu, kteří byli s Rážovou v kontaktu, půjdou dnes na testy a podle výsledků se rozhodne o postupu, dodala mluvčí. Podle ní ministerstvo přijímá potřebná opatření.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

„Laboratorní výsledek Hygienická stanice hlavního města Prahy obdržela v ranních hodinách dnešního dne a ihned zahájila příslušné epidemiologické šetření,“ uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Jméno hlavní hygieničky nesdělil. Zmínil pouze, že „pozitivní osoba“ je v domácí izolaci. Rážová podle mluvčí ministerstva pocítila příznaky onemocnění, proto se nechala otestovat.

Podle Boublíka je cílem hygieniků dohledat maximální množství lidí a posoudit, zda byli s pacientem „v epidemiologicky významném kontaktu“. Poté se rozhodne o postupu, testech a karanténách.

Štěpanyová řekla, že ministr i další pracovníci ministerstva půjdou na testy dnes. Podstoupit by je měli ti, kteří strávili s hlavní hygieničkou víc než 15 minut.

Vojtěch dnes zrušil svůj program v Karlovarském kraji právě proto, že byl v kontaktu s člověkem pozitivním na covid-19, uvedl krajský úřad. Měl navštívit nemocnice v Chebu a Sokolově. Do Chebu sice dorazil, krátce po zahájení návštěvy se ale omluvil a z preventivních důvodů návštěvu ukončil a vrátil se do Prahy. Mluvčí podotkla, že ministr se vrací do úřadu a bude pracovat do výsledků testů sám.

Ministerstvo přijímá opatření. V budově je povinné nošení roušek.

U Moravce i Babiše

Jarmila Rážová, pod niž spadají všichni čeští hygienici, kteří mají za úkol dohledávání kontaktů, vystoupila v neděli i v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V úterý dopoledne pak Rážová absolvovala pracovní snídani se zhruba dvaceti až třiceti novináři. A měla i jednání s premiérem Andrejem Babišem.

Ani Babiš, ani další lidé z Úřadu vlády, kteří na schůzce byli, do preventivní karantény nemusí, jelikož od Rážové seděli dostatečně daleko a měli ochranné pomůcky; Babiš sdělil, že měl respirátor FFP2. Hygienici ho proto nevyhodnotili jako rizikový kontakt.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Čapí hnízdo: unikly ze spisu Babišovy odposlechy? Nelze to vyloučit, říká špičkový expert