Nyní čtete
Volba nového policejního prezidenta je možná neplatná. Bude se muset opakovat
 
 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by se mohl brzy ocitnout v situaci, kdy bude opět hledat policejního prezidenta. Volba Jana Švejdara, který se stal šéfem policie minulý týden, může být zásadně zpochybněna. V komisi totiž seděl podplukovník, který podniká. A podnikatelská činnost policisty je v rozporu se zákonem. Hamáček se již nečekanou překážkou zabývá.

V komisi u výběrového řízení zasedli náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba, bývalý policejní prezident Jiří Kolář, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek a státní tajemník ministerstva vnitra Jiří Kaucký. 

A právě předposlední jmenovaný může představovat problém. Pan pplk. JUDr. Štěpánek je totiž členem správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. To je samostatný podnikatelský subjekt v oboru zprostředkování pojistných produktů, například cestovního pojištění.

„Podle seznamu členů správní rady pojišťovny není pochyb o tom, že nelze hovořit o výjimce – tedy o případu, kdy by byl pan Štěpánek do těchto orgánů vyslán bezpečnostních sborem jako bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý.  Štěpánek byl zvolen na návrh odborových organizací, návrh přijal a funkci bezesporu plní zcela v rozporu s právní normou již od března 2017, kdy došlo k rozšíření podnikatelské činnosti pojišťovny,“ tvrdí představitelé Odborová aliance integrovaného záchranného systému.

Příslušník policie nesmí být členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob, které provozují podnikatelskou činnost.

Opírají se o zákon. Ten přesně uvádí, že příslušník policie nesmí být členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob, které provozují podnikatelskou činnost. Výjimkou je případ, kdy je do těchto orgánů vyslán bezpečnostním sborem jako Tuhý; nesmí ale pobírat odměnu, a to ani po ukončení služebního poměru.

„Odborový svaz není bezpečnostní sbor. Štěpánek se tak dopouští protiprávního jednání. Je na místě zahájit řízení o ukončení jeho služebního poměru, které má již od 25. října na stole policejní prezidium, které z neznámých důvodů věc dle věcné příslušnosti nepostoupilo k vyřízení.“ zlobí se odborová aliance.

Také čtěte

Štěpánek nyní působí na Policejní akademii, která už na rozdíl od prezidia jeho „podnikání“ řeší. „Záležitostí se zabýváme,“ stojí ve stanovisku školy, které má ppmagazín.com k dispozici.

Výběrová komise je sice doporučující orgán, konečné slovo má při výběru šéfa policie vždy ministr. Byla-li ale jednou ustanovena, tak podle odborů to mělo být v souladu se zákonem. Poradní či doporučující hlas komise, zejména u rezortního šéfa, jenž se teprve rozhlíží, tak může být kdykoli zpochybněn.

Námitku podjatosti výběrové komise obdržel ze strany aliance i šéf rezortu vnitra Hamáček, který se podnětem námitky již také zabývá, jak dnes oznámil jejím představitelům.

6 komentářů
  • Již jsem v minulosti reagoval, nyní mě jde o to, že mám potíže s mailovou adresou moravkova.ludmila@ow.cz, do které lze jen velmi těžko psát a ne vždy se mě podaří otevřít Váš mail tak, abych do něho mohl psás, ani nyní nevím, jak se mě to podařilo, takže prosím o zasílání Vašich materiálů na internetový mail s názvem: mjr. morávek@seznam.cz Jde o totožný počítač se dvěma mailovými adresami.

  • Pane Moravek, Vy jste si opravdu tak jist nad moralnosti volby Stepanka, ze se ho tak vehementne zastavate? Ja rozhodne ne. Uz proto, ze ho volila stara znama galerka komise, ktera byla utvorena prave GR Tuhym a Chovancem. Pokud bychom chteli videt na postu Generalniho reditele CR nekoho opravdu nezavisleho, ktery by se nechoval represivne vuci svym podrizenym, tak by se za prve muselo CSSD vzdat ministerstva vnitra kde prave oni vcele s Chovancem prosadili policejni reformu spolu s Tuhym, za druhe, by do volby noveho prezidenta policie nesmel zasahovat Hamacek ktery chrani zajmy prazskych zajmovych skupin. A za treti mi potvrzuje mou namitku vuci Stepankovi i Zeman, ktery se nechal na TV Barandov slyset, ze Stepankova priorita v kancelari policejniho prezidenta nebyla oznacena prumyslova ci podnikatelska kriminalita, ale chce se venovat jen okrajovym vylepsovanim pol. struktury. Co to nasvedcuje, je naprosto jasne! Zane zmeny ve vysetrovani zavaznych kauz s miliardovymi podvody. Je mi z toho na zvraceni.

  • Sledoval jsem Chovancuv komentar a jsem presvedcen ze lze a celou kauzu Capiho hnizda inscenoval tak, jak to je ve zprave PP magazinu. Je neuveritelne co se muze odehravat jak v krajskych, tak celostatnich policejnich strukturach. Typicky ceske je i to, ze se policejni prezident Tuhy se dockal misto vysetrovaci vazby, odmeny na misto velvyslance na Slovensku. Pripomenme si take jeho komunikaci pres SIM karty z nemecka s lidmi kteri jsou namoceni do kauzy TESCO sv. Dodnes se nic nevysetruje.

  • Již jednou jsem reagoval, bohuřel písemný názor někde zapadl. Tak znovu. I kdyby Štěpánek neměl v komisi pro výběr policejního prazidenta (PP) co dělat, tak je jenom jeden. Pořád platí doporučení většiny. Nechápu, proč se u nás v každém jmenovaní někoho do funkce objevují zneplatňující komentáře rozhodnutí, Komise je poradní sbor a pokud vím, tak se souhlasem vlády byl nový PP jmenován ministrem vnitra. Tak prosím, jménem všech poctivých lidí v této republice, nechte nového PP pana Jana Švejdara pracovat a neházejte mu klacky pod nohy. Co se změní tím, že bude znovu jmenován? Pouze to, je to je fraška a šaškárna. Jenou byl PP jmenován, tak to snad stačí. Nebo žijeme někde v jihoamerické zemi, kde se u takovýchto opatření nejméně střílí. U nás to nejde, tak se do všeho alespoň vrtá. Máíte lepšího? N e m á t e. Tak vy pohrobci minulých časů dejte pokoj. Pane ministře, jistě máte dost jiné práce a protože byl PP schválen vládou, půjdete od té lumpárny.

  • Já byl od celní správy propuštěn jen za pouhé držení aktivního živnostenského listu. Ten se mi automaticky aktivoval co jsem ho měl k vůli tajné prověrce přerušen. Nikdo se neptal, nikdo nechtěl nic vědět. Byl jsem propuštěn. Proč by u jiných mělo být vše jinak, navíc prokazatelně podnikají, provádějí výdělečnou činnost.

  • Zase problém. To nikdo o panu Štěpánkovi nevěděl dříve? Pan Švejdar byl zvolen jednomyslně. Takže hlas pana Štěpánka nic neovlivnil a vše ostatní je komedie, jak už je v českých zemích zvykem. Z mého pohledu spojeného se selským rozumem rušit zvolení pana Švejdara za těchto podmínek je nadstandartně hloupé a kdo s tím vyšel na světlo boží po volbách bych potrestal. Proč? Věděl, ale neřekl. Měl vědět, ale nevěděl, ač mohl. A tak bych mohl pokračovat. Nechte pana Švejdara pracovat a podobnými pitomostmi dejte pokoj. Jsem už opravdu rozezlen tím, že u nás musí být vše zpochybňováno, přešetřováno, atd. Je mě už dost let na to, abych vnitřně cítil (včetně životních zkušeností), že panu Švejdarovi někdo závidí a řádně získaný post mu nepřeje. JM 73 let

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, publicistika a dalších. Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176