ILUSTRATIVNÍ FOTO: Maria Svarbová

Volby 2020: ČSSD a komunisté zcela pohořeli

Po sečtení většiny okrsků má v deseti krajích nejvíc hlasů ANO

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Po sečtení většiny okrsků má v deseti krajích nejvíc hlasů hnutí ANO, ve Středočeském kraji STAN, v Libereckém Starostové pro Liberecký kraj, v Hradeckém ODS+STAN. Nejvíc si polepšili Piráti, uspěli i Starostové a ODS.Naopak výrazně ztratila levice –⁠ ČSSD a komunisti. Druhé kolo senátních voleb bude hlavně souboj kandidátů vládních stran s kandidáty opozice.

Nejvíce hlasů v krajských volbách tak získalo hnutí ANO, druhá byla na počet hlasů ODS, třetí Starostové. Zcela propadla levice: KSČM se nedostane do devíti zastupitelstev ze 13 krajů, ČSSD nebude nejspíš v pěti krajích.

„Mám z toho upřímnou radost. De facto možná ještě větší než v roce 2017. Byla tady obrovská nejistota, jestli přijdou naši voliči, dají nám hlasy, nepodlehnou různým dezinformacím,“ řekl Babiš. V souvislosti s opozicí mluví o spiknutí nenávisti. „Bylo neuvěřitelné v debatách, jak někteří lídři Babiše nenávidí. Jediný jejich program je porazit Babiše příští rok,“ dodal premiér.

Co se týká Senátu, jediným vítězem už z prvního kola se stal bývalý starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Ve volebním obvodě Děčín získal 53 procenta. Zisk nadpoloviční většiny hlasů mu vynesl senátorský mandát..

Úspěch neměly známé tváře

Do Senátu se nedostane například bývalý senátor Vladimír Dryml, exministr kultury Vítězslav Jandák, komunista Pavel Kováčik či podnikatel Vladimír Železný.

Obhajobě senátorského postu se vzdaluje i sociální demokrat Jiří Dientsbier, vyplývá z průběžných výsledků po sečtení asi třetiny hlasů.

Zajímavý senátní duel nabídne volební obvod Praha 5. Do druhého kola senátních voleb, jež se uskuteční 9. a 10. října, tam postoupili Michael Žantovský a stávající senátor Václav Láska. Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík, na něhož sázelo vládnoucí ANO společně s ČSSD, naopak v boji o křeslo senátora neuspěl.

Volební účast kolem 36,5 procenta

Volební účast byla 36,5 procenta. „Podle odhadů bude účast regionálně velmi rozdílná. Někde byla 35 procent, někde i víc, někde naopak kolem 27 procent. Bude někde v tom koridoru 29 až 32 procent,“ řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Vyšší podle něj byla třeba tam, kde se konala referenda. Rekordní byly volby v roce 2008, kdy hlasovalo 40,3 procenta voličů.

Vítězné ANO neslaví úspěch hlavně se Středočeském kraji. Středočeská hejtmanka a lídryně krajské kandidátky ANO Jaroslava Pokorná Jermanová vpodvečer dorazila do krajského volebního štábu ANO, s novináři se nebavila. Ostatní zástupci ANO, radní Martin Herman a Robert Bezděk a hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács, nechtěli volební zisk ANO v kraji komentovat.

Lídr středočeské kandidátky ODS a místopředseda strany Kupka považuje výsledek strany v kraji za úspěch, plánuje vyjednávat o koalici s hnutím STAN. Jednička vítězného hnutí STAN ve Středočeském kraji Pecková chce o koalici jednat s ODS, Piráty a TOP 09.

V některých krajích už se rýsují koalice bez hnutí ANO.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Volby 2020: ČSSD a komunisté zcela pohořeli
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
59
59
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.